نرم افزار حضور و غیاب【لیست شرکتهای ارائه دهنده نرم افزار】

معرفی انواع نرم افزار حضور و غیاب و شرکت‌های معتبر نرم‌افزاری

نرم افزار حضور و غیاب یکی از اصلی‌ترین بخشهای اتوماسیون ثبت تردد برای مدیریت ورود و خروج کارکنان است. یک دستگاه ساعت زنی بدون نرم‌افزار کارایی چندانی برای شما نخواهد داشت و این نرم افزار است که اصلاحات و پردازش‌های لازم را انجام داده و گزارشات نهایی را به شما ارائه می‌دهد. برنامه‌های حضورغیاب در انواع و نسخه‌های مختلفی ارائه می‌شوند؛ از نسخه پایه ویندوزی گرفته تا نرم‌افزارهای پیشرفته ابری و مبتنی بر وب. در این بخش با انواع نرم افزار حضور و غیاب آشنا خواهید شد و در انتها لیستی از با سابقه‌ترین شرکت‌ها در این حوزه به شما معرفی می‌گردد.

نرم-افزار-حضور-و-غیاب

نرم افزار حضور و غیاب چیست ؟

نرم‌افزار حضور و غیاب برنامه‌ای است که با دریافت اطلاعات ورود و خروج پرسنل از دستگاه ساعت زنی و انجام پردازش‌های لازم، گزارشات مورد نظر مدیران را تولید می‌کند. ورود و خروج کارکنان بر روی دستگاه حضور غیاب ثبت می‌شود. با اتصال دستگاه به کامپیوتر، اطلاعات ثبت شده به نرم افزار انتقال یافته و اصطلاحات لازم بر روی آن صورت می‌گیرد. در نهایت بر حسب نیاز گزارشات متنوعی از کارکرد پرسنل تهیه شده و در اختیار مدیر یا مسئول مربوطه قرار می‌گیرد. از اطلاعات خروجی نرم افزار حضور و غیاب ،‌ می‌توان جهت محاسبه  حقوق و دستمزد کارکنان استفاده نمود. برای آشنایی بیشتر با نرم افزار حضور غیاب ، ویدئوی آموزشی یکی از شرکت‌ها را ببینید :

 

3 بخش اصلی در نرم افزار حضور و غیاب

1. اطلاعات پایه

اطلاعاتی مانند مشخصات پرسنل، تعریف و تنظیم شیفت‌های کاری، بخشهای مختلف شرکت و تنظیمات نرم افزار در این بخش از نرم افزار حضور و غیاب ثبت می‌شود. برای شروع کار نیاز است که ابتدا اطلاعات این بخش را تکمیل کنید. به طور مثال باید ابتدا مشخصات پرسنل و انواع شیفت کاری را در این بخش وارد کنید، تا بتوانید از آن استفاده نمائید.

2. ویرایش و پردازش 

در این بخش ترددهای پرسنل قابل مشاهده و ویرایش است. علاوه بر این در این بخش از نرم افزار حضور غیاب می‌توان ترددهای فراموش شده را ثبت کرد، ترددهای اضافی را حذف نمود، مأموریت و مرخصی‌ها را ثبت کرد و پردازش‌‌های قبل از گزارش گیری را بر روی اطلاعات انجام داد. به طور مثال اگر تردد شخصی به هر دلیل (فراموشی، خراب بدون دستگاه و..) در دستگاه ساعت زنی ثبت نشود، در این صورت با ارائه یک درخواست و تأیید مدیر مربوطه، تردد ثبت نشده در این بخش اضافه می‌شود. مورد دیگر مربوط به مرخصی و مأموریت‌های روزانه هستند که باید پس از تأیید مدیریت در بخش مأموریت/ مرخصی ثبت شوند.

3. گزارشات 

پس از انجام اصطلاحات و پردازش‌های مورد نیاز در بخش قبلی، در این قسمت از برنامه حضور و غیاب گزارشات متنوعی در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین در این بخش می‌توانید خروجی لازم برای نرم افزار حقوق و دستمزد را تهیه نمائید.

 

انواع نرم افزار حضور و غیاب 

نرم‌افزار های حضور و غیاب  به طور کلی به دو گروه نرم‌افزارهای ویندوزی و تحت وب تقسیم می‌شوند.

انواع-نرم-افزار-حضور-و-غیاب

نرم افزار حضور و غیاب ویندوزی

نرم ‌افزار حضور و غیاب ویندوزی به صورت تک کاربره یا چند کاربره، باید بر روی تک تک سیستم‌های مورد استفاده نصب شود. این نوع نرم افزار فقط بر روی یک کامپیوتر قابل نصب است و می‌توان در کسب و کارهای کوچک از آن استفاده نمود.

در شرکت‌‌هایی که گسترده‌تر بوده و شعبات و تعداد پرسنل زیادی دارند، ممکن است نرم افزار تک کاربره جوابگوی کار نباشد. بنابراین در این موارد می‌توان از نرم افزار ویندوزی چند کاربره استفاده نمود. نسخه اصلی و بانک اطلاعاتی نرم افزار بر روی یک سرور (کامپیوتر اصلی) نصب می‌شود و نرم افزارهای کاربران (کلاینت‌ها) نیز بر روی کامپیوتر آنها نصب و راه اندازی می‌گردد. تعداد کاربران و نسخه‌های قابل نصب بستگی به لایسنس خریداری شده دارد. کامپیوترها از طریق شبکه به سرور مرکزی وصل شده و می‌توانند ثبت یا فراخوانی اطلاعات را انجام دهند.

 

نرم افزار حضور و غیاب مبتنی بر وب

نرم افزار حضور و غیاب تحت وب نیازی به نصب بر روی کامپیوتر کاربران ندارد. در این نوع نرم افزار، نسخه اصلی و بانک اطلاعاتی بر روی سرور (کامپیوتر اصلی) نصب می‌شود. کاربران از طریق شبکه یا اینترنت، با استفاده از یک مرورگر وب مانند گوگل کروم، موزیلا، فایرفاکس و … به پنل اصلی نرم افزار وارد شده و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به منوهای حضور و غیاب مرتبط با خود دسترسی پیدا می‌کنند.

 

نرم افزار آنلاین و اپلیکیشن حضور غیاب

با پیشرفت تکنولوژی‌ و ظهور اپلیکیش‌‌های موبایلی، نرم‌افزار های حضورغیاب نیز به صورت اپلیکیشن، قابلیت نصب بر روی گوشی‌ هوشمند کاربران و مدیران را دارند. این اپلیکیشن‌ها نیز جزو نرم‌افزارهای مبتنی بر وب بوده و در بستر اینترنت کار می‌کنند.

در برخی از اپلیکیشن‌های حضور غیاب از قابلیت موقعیت‌یاب گوشی (Location) برای ثبت تردد استفاده می‌شود و این سیستم‌ها جهت ثبت تردد نیازی به دستگاه حضور و غیاب ندارند. این نوع سیستم‌ها با عنوان نرم افزار حضور و غیاب آنلاین شناخته می‌شوند.

 

منظور از نرم افزار حضور و غیاب رایگان چیست ؟

نرم افزار حضور و غیاب رایگان، معمولاً نسخه پایه نرم‌افزارهای ویندوزی است که امکانات محدودی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه معمولاً تعداد محدودی از کاربران را پشتیبانی می‌کند و تعداد شیفت‌های کمی‌ بر روی آن قابل تعریف است. بیشتر شرکت‌های فروشنده سیستم‌‌های ثبت تردد، در زمان خرید دستگاه ساعت‌زنی، یک نرم‌افزار حضور و غیاب به صورت رایگان در اختیار خریداران قرار می‌دهند. این نرم‌افزار با این‌که امکانات محدودی دارد، اما معمولاً به خوبی از عهده مدیریت حضور و غیاب بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط بر می‌‌آید. در این صورت دیگر نیازی به تقبل هزینه جهت خرید نرم‌افزارهای پیشرفته نیست.

اما نرم‌ افزار های حضور و غیاب آنلاین یا تحت وب رایگان به صورت همیشگی فعال نیستند. این برنامه‌ها علاوه بر محدود بودن امکانات، محدودیت زمانی نیز دارند، یعنی برای مدت کوتاهی (مثلاً 1 ماه) فعال هستند و بعد از آن غیر فعال می‌شوند. این نوع نرم‌افزارها بیشتر به صورت دمو جهت مشاهده امکانات نرم‌افزار وب و آنلاین ارائه می‌شوند و نمی‌توانید به صورت دائم از آنها استفاده کنید.

بنابراین دقت داشته باشید، اگر در تبلیغات دستگاه‌های حضورغیاب، نرم‌افزار رایگان مشاهده کردید، منظور نرم افزار ویندوزی است، نه پلتفرم‌های دیگر. اگر دوست دارید یک برنامه بدون هزینه برای محاسبه ساعات کاری پرسنل خود داشته باشید، توصیه می کنم پست نرم افزار حضور و غیاب رایگان را مطالعه کنید.

 

اهمیت بانک اطلاعاتی در نرم افزار حضور و غیاب

بانک-اطلاعاتی-نرم-افزار

مهمترین مزیت سیستم‌ های حضور و غیاب مکانیزه نسبت به روش سنتی، ذخیره سازی اطلاعات به شیوه نوین است. داده‌های حضور و غیاب به شیوه‌ای منظم در بانک اطلاعاتی نرم افزار حضور و غیاب ثبت و ذخیره سازی شده و در هر لحظه امکان دسترسی به اطلاعات آن در قالب گزارشات متنوع وجود دارد. بانک اطلاعاتی (Database) یا پایگاه داده مهمترین بخش از یک نرم‌ افزار حضور غیاب است که تمامی داده‌های ورود و خروج کارکنان را در خود جای می‌دهد و امکان دسترسی غیرمجاز به آن وجود ندارد.

پایگاه داده یا دیتابیس انواع مختلفی دارد و از فناوری‌های متفاوتی جهت ذخیره سازی داده‌ها استفاده می‌کند. MsAccess یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین بانک‌های اطلاعاتی است که توسط شرکت Microsoft ارائه شده است. این دیتابیس معمولاً در برنامه‌های حضور غیاب کوچک و تک کاربره با تعداد محدود پرسنل، به کار گرفته می‌شود و به خوبی از عهده نگهداری اطلاعات بر می‌آید.

MySql نیز یک بانک اطلاعاتی نسبتاً ساده و متن باز (Open Source) است که به صورت رایگان ارائه شده است. این بانک اطلاعاتی امکانات بیشتری نسبت به Access دارد و سرعت پردازش اطلاعات در آن قابل قبول است. از MySql  در نرم‌افزارهای تک کاربر و چند کاربره (تحت شبکه) و با حجم اطلاعات متوسط استفاده می‌شود.

بانک اطلاعاتی MsSqlServer یکی از سیستم­‌های مدیریت پایگاه داده است. این سیستم نیز توسط شرکت MicroSoft ارائه شده است. MsSqlServer  امکانات بیشتری نسبت به دو بانک اطلاعاتی دیگر دارد و در پروژه‌های بزرگ با حجم اطلاعات بالا (تعداد بالای کاربران) و در نرم‌افزارهای تحت شبکه و وب به کار گرفته می‌شود. MsSqlServer   باید بر روی کامپیوتر یا سرورهای قوی با منابع سخت افزاری بالا نصب شود . امنیت اطلاعات در بانک اطلاعاتی MsSqlServer بسیار بالا است.

علاوه بر این شما میتوانید از یک فضای ابری در بستر اینترنت نیز برای ذخیره سازی اطلاعات پرسنل خود استفاده نمائید. ما در این باره یک مقاله با عنوان “نرم افزارهای ابری” نوشته ایم که اگر دوست داشتید می توانید آن را هم مطالعه نمائید

 

از کجا نرم افزار حضور غیاب بخریم ؟

معمولاً شرکتهایی که دستگاه ساعت زنی می فروشند، ارائه دهنده نرم افزار نیز هستند. خوشبختانه در زمینه نرم افزاری در کشور ما پیشرفتهای خوبی صورت گرفته و در حال حاضر انواع نرم افزار حضور و غیاب از نسخه ساده و رایگان گرفته تا نرم افزارهای پیشرفته مبتنی بر وب تولید و ارائه می‌شود.  در ادامه لیست برخی از  بهترین شرکت‌های فعال در این حوزه را مشاهده می‌کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به هر یک از شرکت‌ها و مشاهده محصولات آن‌ها می‌توانید روی لینک مربوطه کلیک کنید.

جهان گستر پارس : ارائه دهنده انواع برنامه ویندوزی و تحت وب

دنیای پردازش : یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌ها در حوزه اتوماسیون ثبت تردد و ارائه دهنده انواع نرم افزار

علم و صنعت : این شرکت‌ نیز از پرچمداران ارائه انواع نرم‌افزار در زمینه اتوماسیون ورود و خروج پرسنل است.

افق فرا ویژنفعال در حوزه انواع نرم افزار تحت ویندوز و وب

پالیز افزار از شرکتهای قدیمی در این زمینه است.

کارا 2000 : شرکتی باسابقه و پیشرو در ارائه انواع نرم افزار حضور و غیاب

 

سؤالات متداول

مهمترین انواع نرم افزار حضور و غیاب در بازار کدامند؟

در حال حاضر نرم افزار های حضور و غیاب در سه گروه کلی ویندوزی، نرم افزارهای تحت وب و اپلیکیشنهای حضور و غیاب در بازار ایران عرضه می‌شوند.

بهترین نرم افزار حضور و غیاب برای کسب و کار ما کدام است ؟

برای انتخاب بهترین نرم افزار حضور و غیاب باید ببینیم که چه خواسته‌هایی از نرم افزار داریم؟ تعداد کارکنان شرکت چند نفر است؟ از چه شیفت های استفاده می‌کنیم؟ و … اگر کسب و کار کوچکی دارید ، شاید نسخه رایگان جوابگوی کار شما باشد، اما برای سازمان های بزرگ توصیه می‌ شود از یک نرم افزار پیشرفته تحت وب استفاده نمائید.

7 دیدگاه

 1. سلام
  تردد ناقص تو نرم افزار های حضور و غیاب به چه معنیه و چطوری میشه اصلاحش کرد ؟ از یکی پرسیدم گفت که اگه ورود و خروجها فرد باشه در این صورت ترددها ناقص میشه من متوجه منظورش نشدم. اگه واضح این موضوع را برام توضیح بدید ممنون میشم.

  1. سلام
   تردد ناقص یعنی اینکه شما در یک روز ورود داشته باشید و خروج نداشته باشید، یا تردد اول وقت را ثبت نکرده باشید و فقط خروج ثبت شده باشه. توضیحی هم که به شما دادن درسته.
   معنیش این میشه که در یک روز بابت هر ورود باید یک خروج داشته باشید تا تردد اون روز کامل باشه، در غیر اینصورته ناقصه و باید اصلاح بشه

 2. نرم افزار حضور و غیاب تحت داس هم داریم؟ ما ویندوزمون قدیمیه و نرم افزارهای جدید روش نصب نمیشه

  1. سلام
   الان دیگه فکر نکنم شرکتها ، نرم افزار داس بدن، ویندوزتون مگه چقدر قدیمیه. الان نرم افزارهای حضور و غیاب روی ویندوز 7 هم نصب میشن

 3. دستگاه حضور غیابی که میخریم روش نرم افزار هم هست یا باید اون رو جداگانه تهیه کنیم ؟

  1. سلام
   بیشتر فروشندگان در کنار دستگاه یک نرم افزار رایگان با امکانات محدود هم ارائه میدهند. شما در زمان خرید باید از فروشنده بپرسید که آیا نرم افزار هم به شما میدهند یا نه و این نرم افزار حضور غیاب چه امکاناتی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا