گیت بازرسی فلزیاب | گیت بازرسی بدنی فرودگاه

کنترل و بازرسی افراد در زمان ورود و خروج به اماکن مهم و امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر از تجهیزات امنیتی و حفاظتی مختلفی برای بازرسی افراد در ورودی و خروجی‌های مهم استفاده می‌شود. در کشورمان معمولاً از این تجهیزات در فرودگاه و برخی مراکز امنیتی استفاده می‌شود. قبلاً درباره یکی از این تجهیزات با نام راکت بازرسی بدنی توضیحاتی ارائه دادیم. در این بخش با گیت بازرسی فلزیاب یا دستگاه بازرسی بدنی فرودگاهی و انواع آن آشنا خواهیم شد.

در ویدئوی روبرو نمونه از عملکرد این دستگاه را مشاهده می‌کنید.

گیت بازرسی چیست ؟

گیت-بازرسی-بدنی-فرودگاه

گیت بازرسی یک دستگاه و دروازه الکترونیکی است که برای بازرسی بدنی افراد در ورودی و خروجی‌های مهم مانند فرودگاه، مراکز نظامی و امنیتی، دفاتر مقامات عالی‌رتبه، خروجی انبارها و کارخانجات تولیدی قطعات باارزش و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به راحتی انواع فلزات و قطعات الکترونیکی را شناسایی می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید از ورود یا خروج اشیاء خطرناک و ممنوعه مانند انواع سلاح گرم و سرد، بردها و قطعات الکترونیکی، فلزات نوک تیز، موبایل و … جلوگیری نمائید. یکی از کاربردهای مهم این دستگاه در فرودگاه‌هاست، از این رو به آن گیت بازرسی فرودگاهی نیز می‌گویند.
بازرسی بدنی افراد به صورت دستی شاید چندان خوشایند نباشد و موجب ناراحتی بعضی از افراد گردد. به خصوص در مورد بانوان معذوریت‌هایی جهت بازرسی دستی وجود دارد و به دلیل پوشش بانوان، شاید نتوان به صورت کامل کنترل و بازرسی کرد. دستگاه بازرسی فلزیاب، شما را بی‌نیاز از بازرسی بدنی اشخاص می‌کند و دقت بیشتری نیز در شناسایی و تشخیص اشیاء ممنوعه دارد.

 

گیت بازرسی فرودگاهی

مسافران زیادی به قصد مسافرت به اقصا نقاط کشور و جهان از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند و فرودگاه ها از جمله اماکنی هستند که تردد زیادی در آنها صورت می‌گیرد. از این رو امنیت ورود و خروج‌ها در فرودگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. برای حفظ و ارتقاء امنیت در چنین مواردی از انواع تجهیزات امنیتی و حفاظتی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات، گیت بازرسی فرودگاهی است که برای کنترل و بازرسی بدنی افراد بدون تماس فیزیکی با آنهاست. با استفاده از چنین تجهیزاتی از ورود اشیاء ممنوعه و خطرناک از جمله انواع سلاح گرم و سرد، بمب، اشیاء نوک تیز و سایر موارد ممنوعه به داخل هواپیما جلوگیری می‌شود.

اگر کنترل و بازرسی دقیقی در ورودی فرودگاه‌ها صورت نگیرد، ورود اشیاء خطرناک به داخل هواپیما، خطرات زیادی به همراه داشته و می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری وارد کند.

گیت بازرسی بدنی چطور کار می‌کند؟

در دیواره داخلی گیت بازرسی سنسورهایی با قابلیت تنظیم ضریب حساسیت تعبیه شده است که می‌توانند انواع فلزات یا قطعات الکترونیکی را دز اندازه‌های مختلف شناسایی کنند. افراد از داخل گیت عبور می‌کنند و در صورتیکه همراه آنها اشیاء ممنوعه‌ای از جمله قطعات فلزی یا الکترونیکی موجود باشد، توسط سنسورها شناسایی شده و آلارم به صدا در می‌آید.
این سنسورهای در برابر فلزاتی با آلیاژهای مختلف حساسیت یکسانی ندارند و ممکن است در شناسایی قطعات بسیار کوچک، دچار مشکل شوند. از آنجایی که فلزات شکل‌ و اندازه یکسانی ندارند و از آلیاژهای مختلف ساخته‌ شده‌اند، قدرت تشخیص دستگاه می‌تواند در شناسایی قطعات مختلف تأثیر گذار باشد. اگر سنسورهای به کار رفته قدرت تشخیص بالایی نداشته باشند، شاید نتوانند قطعات بسیار کوچک را شناسایی کنند.
به این نکته توجه داشته باشید که؛ سنسورهای به کار رفته در بدنه داخلی گیت بازرسی فلزیاب، در برابر فلزاتی با آلیاژهای ممتفاوت، عملکرد یکسانی ندارند. اما حساسیت و قدرت تشخیص گیت های بازرسی، معمولاً قابل تنظیم است و بر اساس نیاز می‌توان حساسیت سنسورها را در حد مورد انتظار تنظیم و کالیبره کرد. توجه داشته باشید که بالا بردن حساسیت سنسورها همیشه کاربردی نیست، چرا که شاید شما نیاز داشته باشید که سطح حساسیت را کمتر کنید تا مواردی که نیاز ندارید(قطعات ریز) را فیلتر کنید.
گیت های بازرسی فلزیاب در مدل‌های 1 ، 6 ، 18 ، 33 و 45 زون (منطقه) تولید و عرضه می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به نیاز امنیت مجموعه خود و میزان حساسیت مورد نیاز، مدل مناسبی را انتخاب نمائید. دو مدل 18 زون و 33 زون از پرکاربردترین انواع گیت فلزیاب هستند.

انواع-گیت-بازرسی-فلزیاب

در هنگام نصب و استقرار دستگاه بازرسی بدنی در محل مورد نظر، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید:

  • در محل نصب گیت بازرسی، نباید تجهیزات الکترونیکی با میدان مغناطیسی وسیع و قوی (مانند کابل‌های برق فشار قوی، ترانسفورمرهای مبدل، اتاقک پست برق و …) وجود داشته باشد، چرا که ممکن است بر عملکرد گیت تأثیر گذاشته و آن را مختل کند.
  • به فاصله فلزات ثابت و متحرک فلزی و الکترونیکی مانند کامپیوتر، درب‌های اتوماتیک، پنجره و چارچوب های فلزی) در اطراف دیواره گیت توجه داشته باشید. این موارد نیز ممکن است توسط سنسورهای نصب شده در بدنه گیت شناسایی شده و آلارم فعال شود.
  • قطعات فلزی و الکترونیکی بزرگ به راحتی توسط سنسورهای دستگاه شناسایی می‌شوند اما مسئله مهم شناسایی قطعات با ابعاد کوچک است. هر شرکت سازنده، یک حد مینیمم برای تشخیص قطعات ممنوعه تعریف کرده است که باید در زمان خرید به آن توجه داشته باشید. دقت بعضی از این دستگاه‌ها به حدی است که حسگرهای آن قابلیت تشخیص نوار نازک آلومینیومی در پشت بسته یک قرص دارو را نیز تشخیص می‌دهند.
  • سرعت عبور افراد از داخل گیت نیز می‌تواند بر قدرت تشخیص سنسورها اثرگذار باشد. بنابراین با توجه به ضریب حساسیت دستگاه بازرسی، سرعت مناسبی جهت تردد افراد مشخص کنید.

 

بسیاری از افراد در زمان ورود به یک مکان وسایل مختلفی همچون ساعت، موبایل، کیف یا چمدان و … را به همراه خود که نمی‌توان آنها را از گیت عبور داد، چرا که حسگرهای دستگاه گیت بازرسی، بسیاری از این اشیاء را به عنوان موارد ممنوعه شناسایی کرده و هشدار می‌دهد. بنابراین در کنار گیت سبدهایی تعبیه می‌شود تا افراد اشیاء فلزی همراه خود را داخل آن بگذارند. در اماکن مهم مانند فرودگاه‌ها معمولاً در کنار گیت بازرسی بدنی از یک دستگاه X-Ray استفاده می‌شود، که افراد وسایل همراه خود از جمله کیف و چمدان‌ها و اشیاء کوچکتر را بر روی ریل این دستگاه قرار می‌دهند. تا این اشیاء نیز به صورت کامل توسط دستگاه X-ray بازرسی گردد.

 

سوالات متداول

قیمت گیت بازرسی بدنی چقدر است ؟

قیمت گیت بازرسی به عوامل مختلفی از جمله تعداد زون و کیفیت قطعات دارد، به طول مثال یک گیت 45 زون از یک گیت 18 زون قیمت بالاتری دارد. گیت 18 زون : حدود 59 میلیون تومان گیت 45 زون : حدود 90 میلیون تومان

آیا عبور از گیت بازرسی فروگاهی برای سلامتی مضر است؟

گیت های فرودگاهی معمولاً از امواج رادیویی ضعیف برای تشخیص اشیاء استفاده می‌کنند که ضرری برای سلامتی انسان به خصوص بانوان باردار ندارد. اما اگر از دستگاه های پراکنش با اشعه ایکس زیاد استفاده شود، مضر خواهد بود.

پرکاربردترین انواع گیت فلزیاب کدامند ؟

مدل های 6 ، 18 و 33 زون از پرکاربردترین گیت های فلزیاب به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا