گیت کنترل تردد【انواع گیت تردد نفر رو+شرکتهای فعال】

معرفی برترین گیت های کنترل تردد هوشمند از برندهای مختلف

احتمالاً گیت کنترل تردد را در ورودی بعضی از شرکت‌ها و یا اماکن دیگر مشاهده کرده‌اید. خصوصاً در حال حاضر تعداد زیادی از باشگاه‌های ورزشی از گیت تردد برای کنترل ورود و خروج اعضاء خود استفاده می‌کنند. یک کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد بر روی گیت نصب شده و پس از شناسایی افراد توسط آن دستگاه، مسیر عبور گیت باز می‌شود. در این بخش انواع گیت های نفر رو (ورود و خروج) را به شما معرفی خواهیم کرد و در ادامه با شرکتهای فعال در این زمینه و محصولات آنها آشنا خواهید شد.

 

آنچه در این مطلب مشاهده خواهید کرد نمایش

 

گیت کنترل تردد چیست ؟

گیت کنترل تردد یکی از تجهیزات کاربردی در سیستم کنترل تردد است که در کنار سایر تجهیزات مانند اکسس کنترل، برای ممانعت از ورود و دسترسی افراد غیر مجاز به ساختمان یا محوطه مورد نظر به کار گرفته می‌شود. در واقع گیت دروازه هوشمند ورود به ساختمان است و فقط به افراد احراز هویت شده و دارای مجوز، اجازه عبور می‌دهد. Gate کنترل دسترسی را با نام‌‌های دیگری همچون گیت ورود و خروج ، گیت نفر رو ، گیت کنترل تردد نفر ، گیت تردد هوشمند نیز می‌شناسند.

گیت تردد هوشمند از اجزای مختلفی همچون کابین (بدنه)، موتور، گیربکس، بردهای الکترونیکی، شاسی، کنترل پنل، ریل، سنسورهای مختلف،‌ نمایشگر و مانع و مسدود کننده تشکیل شده است.

گیت های کنترل تردد با انواع روش‌های احراز هویت از جمله روش‌های بیومتریک (اثر انگشت، تشخیص چهره) ، کارت بدون تماس، Qr Code، بلوتوث و … ادغام می‌شوند. ویدئو زیر کنترل ورود و خروج کارکنان را توسط Gate و با استفاده از کارت بدون تماس و تشخیص چهره نمایش می‌دهد.

 

انواع گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد انواع متنوعی دارد که هر کدام از این گیت‌ها به لحاظ نحوه عملکرد و نوع سیستم مورد نظر در اماکن مختلفی به کار برده می‌شود. در ادامه با پرکاربردترین انواع گیت تردد آشنا می‌شویم:

گیت کنترل تردد اهرمی / شاخه ای / میله ای (Turnstile Gate)گیت-کنترل-تردد-اهرمی

این گیت به صورت دو اهرمی و سه اهرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته نوع سه اهرمی پرکاربرد‌تر است. گیت اهرمی با نام‌‌های میله‌ای، خورشیدی و شاخه‌ای نیز شناخته می‌شود.

پس از تأیید هویت و تأیید مجوز فرد، قفل دستگاه آزاد شده و اهرم‌ها توسط نیروی محرکه موتور یا با فشار فرد، چرخیده و مسیر عبور از گیت باز می‌شود. با پائین آمده میله اول، بلافاصله میله دوم بالا آمده و بدین صورت فقط امکان عبور یک نفر امکانپذیر می‌شود. برای عبور نفر بعدی، باید اعتبار و مجوز او توسط سیستم بررسی و تأیید شود.

حرکت اهرم‌ها در این گیت به دو صورت امکانپذیر است : نیروی محرکه موتور ، نیروی شخص عبور کننده . در هر دو حالت قفل دستگاه آزاد شده و اهرم‌ها آماده جابجایی هستند. در حالت اول نیرو از طرف موتور به اهرم‌ها وارد شده و اهرم‌ها حرکت می‌کنند. در حالت دوم با اینکه اهرم‌ها آزاد شده‌اند اما حرکتی نمی‌کنند و باید شخص عبور کننده با نیروی خود اهرم را جابجا و مسیر را باز کند.

نیروی-حرکتی-گیت

نکته : گیت‌هایی که دارای نیروی محرکه موتور جهت حرکت اهرم ‌ها هستند، قیمت بیشتری نسبت به نوع دوم دارند.

از گیت تردد میله ای (اهرمی) در اماکن مختلفی از جمله باشگاه و استخر ورزشی (اتوماسیون کنترل تردد باشگاهی)، سینما، موزه، ایستگاه اتوبوس (BRT)، شرکت‌ها و ادارات مختلف و … استفاده می‌شود.

در گیت کنترل تردد اهرمی امکان عبور افراد خاطی از زیر یا بالای اهرم‌ها توسط افراد خاطی وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود گیت به خصوص در مراکز حساس و مهم توسط نیروی انسانی تحت کنترل و نظارت قرار گیرد. البته امکان نصب سنسور تشخیص عبور غیر مجاز بر روی بدنه گیت نیز وجود دارد. در این حالت در صورت عبور غیر مجاز از گیت، سیگنالی برای سیستم هشدار دهنده ارسال می‌شود.

گیت کنترل تردد شیشه ای

گیت تردد شیشه‌ای یکی از پرکاربردترین انواع گیت ورود و خروج است که ظاهر شیک و زیبایی دارد و از عملکرد سریعی برخوردار است. این گیتها در محیط‌هایی با ترافیک تردد بالا  مانند ایستگاه‌های مترو، راه‌آهن و فرودگاه، سازمان‌ها و شرکت‌‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.  

موانع یا درب عبور در این گیت از جنس شیشه یا پلکسی است. این درب‌ها به راحتی و با سرعت زیاد، توسط نیرو محرکه ایجاد شده توسط موتور، با سرعتی زیاد باز و بسته می‌شوند و امکان عبور سریعتر را فراهم می‌سازند.

نحوه عملکرد گیت تردد شیشه‌ ای نیز مانند Gate های دیگر است : بررسی هویت یا مجوز شخص ، ارسال فرمان یا سیگنال برای برد یا پنل الکترونیکی گیت ، ارسال سیگنال از برد به قوای محرکه ( موتور و گیربکس) ، باز شدن درب شیشه‌ای

 

گیت کنترل تردد تمام قد (Full Height Turnstile Gate)

گیت تردد تمام قد با نام گیت کنترل تردد امنیتی نیز شناخته می‌شود. این گیت به دلیل ساختار و عملکرد خود می‌تواند در اماکنی که ورود و خروج افراد از لحاظ امنیتی حائز اهمیت است، به کار گرفته شود. به طور مثال استادیوم‌های ورزشی، مراکز نظامی و امنیتی، سفارتخانه‌‌ها، زندان‌ها و … از جمله اماکنی هستند که می‌توانند از گیت کنترل تردد تمام قد استفاده نمایند.

 گیت کنترل تردد تمام قد از سایر Gateها بزرگتر است. ارتفاع این گیت حدود 2 متر است و پس از نصب تمامی قسمت ورودی و خروجی را فرا می‌گیرد و امکان عبور از کنار‌ها یا بالا و پائین گیت فراهم نیست.

پس از تأیید مجوز فرد، درب‌ها یا موانع Gate به صورت چرخشی حرکت کرده و امکان عبور را فراهم می‌سازند. در هر چرخش فقط امکان عبور یک نفر وجود دارد.  در گیت تمام قد، رعایت نظم و امنیت در عبور و مرور بیشتر مورد توجه است و به همین دلیل، سرعت عبور از آن نسبت به سایر گیت‌ها پائین‌تر است.

 

گیت کنترل تردد لولایی

گیت-تردد-لولایی

گیت کنترل تردد لولایی یا سوئینگ (Swing) ظاهری شیک و زیبا دارد و از عملکرد سریعی برخوردار است. در این گیت ، موانع (لولاها) به سمت جلو باز می شود و عرض عبور بیشتری را ایجاد می کند. از گیت تردد لولایی می توان در ادارات، بیمارستانها، شرکتهای مختلف، فرودگاه و … استفاده کرد. Swing Gate علاوه بر استفاده برای تردد افراد، برای حمل بار و وسایلی مانند کالسکه، برانکارد، ویلچر و … مناسب است. از این رو با نامهای گیت حمل بار، تشریفات (VIP)، سوئینگ و ویلچر رو نیز شناخته می شود.

 

گیت تردد گردان

گیت ورود و خروج گردان دارای یک میله مرکزی و سه باله است. جنس بدنه گیت تردد گردان از استیل و جنس باله ها معمولاً از شیشه ساخته می شود. باله ها با زاویه 120 درجه نسبت به هم به میله مرکزی متصل هستند و فرد داخل محور Gate با نیرویی که به باله ها وارد می کند، مسیر عبور را باز کرده و از طرف دیگر خارج می شود.
این نوع گیت دارای ساختار دایره ای شکل (دورانی) است ، ظاهر زیبایی دارد و کاربرد آن بیشتر نظم دهی در ورود و خروج افراد به یک مجموعه است و کمتر برای ایجاد امنیت به کار می رود. از گیت کنترل تردد گردان بیشتر در اماکن عمومی، لابی شرکتها و فضای دکوراتیو استفاده می شود.

 

از کجا بخریم ؟ | معرفی شرکتهای فعال در حوزه فروش گیت تردد

در این بخش تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه گیت های ورود و خروج و محصولات معرفی شده‌اند

شرکت پیام گستر فاوا

پیام گستر فاوا یکی از تولید کنندگان داخلی گیت تردد است. این شرکت گیتهای خود را با نام دژبان تولید و به باز عرضه می کند. این شرکت تنها بر روی توسعه و تولید یک یا دو نوع گیت شیشه ای کار کرده، اما سعی نموده محصول با کیفیت و با قیمت مناسب به بازار ارائه دهد.

 

گیت-تردد-شیشه-ای-دژبان

 

گیت  شیشه ای دژبان
رانش به صورت الکترومکانیکی
قابلیت عبور حداکثر 40 نفر در دقیقه
دارای باتری جهت باز نگه داشتن راهرو در زمان قطعی برق
جلوگیری از عبور همزمان دو نفر و یا ورود در جهت مخالف
دارای ریموت کنترل جهت باز کردن در دو جهت
Pd-301-gate

گیت مدل PD-301
جنس بدنه: ورق فولادی
ظرفیت تردد : حداکثر 40 نفر در دقیقه
رنگ بدنه : الکترو استاتیک
عملکرد یک طرفه و دو طرفه
دارای استاندارد CE اروپا

 

برای آشنایی بیشتر با محصولات این شرکت ، اینجا کلیک کنید و یا  با شمارهای 02144019738 تماس بگیرید.

شرکت ماداکتو

ماداکتو یکی از باسابقه ترین شرکتهای فعال در این حوزه است که به عنوان تولید کننده داخلی گیت های ورود و خروج فعالیت دارد.  محصولات این شرکت بسیار متنوع بوده و دست شما را در انتخاب مناسب باز می گذارد. ویدئوی زیر معرفی کوتاه از این شرکت می باشد.

 

در ادامه با برخی از محصولات این شرکت آشنا می شوید :

گیت-MD-G701
گیت شیشه ای کشویی  مدل MD-G701
جنس بدنه : استیل با ضخامت 1.5 میلی متر
باله پلکسی گلاس با ارتفاع 120 سانت از زمین
جهت حرکت دو سویه
دارای سنسور تشخیص عبور غیر مجاز
نمایشگر LED جهت نمایش وضعیت عملکرد دستگاه
امکان تنظیم زمان باز و بسته شدن : ۰.۳ ثانیه الی ۱ ثانیه
امکان اتصال به سیستم هشدار
گیت-تردد-MD-G402
گیت تردد تمام قد مدل MD-G402
امکان عبور 40 نفر در دقیقه
امکان تردد دو طرفه
جنس بدنه، شاسی و اهرمها : استیل با گرید 304
دارای محور گردان 4 شاخه با زاویه 90 درجه
دارای نشانگر LEDجهت هدایت مسیر حرکت
امکان اتصال به سیستم هشدار
قابلیت کنترل راهرو گیت از راه دور توسط کنترلر
گیت-MD-G101
گیت تردد سه اهرمی مدل MD-G101
امکان تردد 35 الی 40 نفر در دقیقه
امکان تردد به صورت دو طرفه
جنس بدنه، شاسی: استیل با ضخامت 1.5 میلی متر
دارای استاندارد اتحادیه اروپا CE
بازده دمایی عملکرد : 15- الی 60 درجه سانتیگراد
امکان نصب در محیطهای داخلی و بیرونی
آزاد سازی مسیر بصورت اتوماتیک در هنگام قطع برق

 

جهت مشاهده محصولات بیشتر و خرید از این شرکت می توانید روی این لینک کلیک کنید و یا با شماره 49705000-021 تماس بگیرید.

 

شرکت طلوع پردیس

طلوع پردیس دارای نمایندگی گیت های ورود و خروج تانسا ترکیه است و محصولات این برند را در کشورمان ارائه می دهد. گیت های کنترل تردد تانسا دارای مدلهای گوناگونی (شیشه ای، تمام قد، اهرمی و …) است. ویدئوی زیر معرفی کوتاه از این شرکت می باشد.

در ادامه دو محصول پرفروش این شرکت را مشاهده می کنید:
گیت-LTT303
گیت اهرمی مدل LTT303 AS
جنس بدنه تمام استیل
جهت نمای LED جهت هدایت مسیر حرکت
امکان عملکرد دو طرفه
قابلیت اتصال به سیستم هشدار
دارای استاندارد  CE , Dekara ,ISO 9001
بازه دمایی  -10 الی 70+ درجه
بازگشایی مسیر تردد بصورت خودکار
گیت-LTOP111
گیت تردد شیشه ای مدلLTOP111
جنس باله ها پلکسی 10 میل
سرعت بازشدن باله ها 0.8 ثانیه
جنس بدنه استیل ضد خش
قابلیت اتصال به سیستم هشدار
جهت نمای LEDجهت هدایت مسیر حرکت
بازه دمایی : 20- الی 50+ درجه سانتیگراد
ظرفیت تردد : 40 نفر در دقیقه
عرض مسیر تردد :50 سانتی متر

برای مشاهده بیشتر و خرید محصولات از این شرکت می توانید اینجا کلیک کنید و یا با شمارهای ۰۲۱۸۸۳۱۲۰۱۰  و  ۰۹۱۲۴۸۶۸۶۴۰ تماس بگیرید.

 

شرکت هوشمند سازان بیتا

این شرکت انواع متنوع گیتهای کنترل تردد از جمله گیت شیشه ای، باله ای، گردان، لولایی، اهرمی و تمام قد را ارائه می دهد. شرکت هوشمند سازان بیتا جزو تولید کنندگان این حوزه به شمار می رود که کار طراحی و ساخت را در داخل کشور انجام می دهد.

گیت-کنترل-تردد-باله-ای
گیت کنترل تردد باله ای  مدل HSB-SX220
جنس بدنه: استیل ضد خش مات یا براق
سرعت عبور : 35 نفر در دقیقه
شش عدد سنسور ایمنی در راهروی عبور
امکان تردد به صورت دو طرفه
نشانگر LED جهت عبور
کنترلر هوشمند با قابلیت اعمال تنظیمات
gate-sx320
گیت تردد سریع مدل HSB-SX320
جنس بدنه: استیل ضد خش مات یا براق امکان تردد دو طرفه
سرعت عبور افراد : 35 نفر در دقیقه
عرض گذرگاه (راهرو) : 55cm
امکان تردد به صورت دو طرفه
دارای سیستم خلاص کن در شرایط اضطراری
گیت-rx420
گیت گردان مدل HSB-RX420
جنس بدنه: استیل ضد خش مات یا براق
سرعت عبور افراد : 20 نفر در دقیقه
عرض گذرگاه (راهرو) : 45cm
امکان تردد به صورت دو طرفه
دارای استاندارد IP44
دارای سیستم خلاص کن در شرایط اضطراری

 

برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت شرکت مراجعه نمائید و یا با شمارهای 02188287520 تماس بگیرید.

 

شرکت صائلا الکترونیک

صائلا الکترونیک یکی از تولید کنندگان با سابقه در حوزه گیتهای تردد است که محصولات خود را علاوه بر بازار داخلی به سه کشور همسایه نیز صادر می کند. تولیدات این شرکت شامل گیت میله ای، فلپ ، اسلایدی، نیم قد و تمام قد می شود.

گیت-کنترل-تردد-میله-ای-t107
گیت کنترل تردد سه میله ای مدل T107
جنس بدنه: استیل خش دار 304
مد کنترلی-حرکتی : تمام اتوماتیک
نرخ تردد افراد : بیشتر از 25 نفر در دقیقه
پروتکل ارتباطی : Rs232 , Tcp/Ip
دمای کار گیت : 1 لی 60 درجه
gate-s301
گیت کنترل تردد اسلایدی مدل S301
جنس بدنه: تمام استیل
سرعت عبور افراد : 30 الی 50 نفر در دقیقه
باز شدن باله ها در حالت اضطراری
دارای آلارم صوتی و نوری
دارای سنسور تشخیص مانع
عرض راهرو : 60cm
گیت-تردد-نیم-قد-hh600

گیت تردد نیم قد مدل HH600
جنس بدنه : استیل خش دار 304
مد کنترلی : نیمه اتوماتیک
نرخ عبور افراد : 20 نفر در دقیقه
عرض گذرگاه (ورودی) : 59cm
پروتکل ارتباطی : Rs232 , Tcp/Ip
دمای کار گیت : 1 لی 60 درجه

 

برای مشاهده محصولات بیشتر به اینجا شرکت مراجعه نمائید و یا با شمارهای 02188101654 تماس بگیرید.

 

شرکت پردازش هوشمند پارسیان

یکی دیگر از شرکتهای فعال در حوزه گیت های کنترل تردد است که انواع مختلف گیت تمام قد، اهرمی، شیشه ای و … را ارئه می کند.

گیت-تردد-میله-ای-ts1000
گیت کنترل تردد اهرمی مدل TS1000
جنس بدنه: استیل ضد زنگ
آزاد شدن اهرمها در زمان قطع برق
وزن خالص : 34kg
سرعت عبور : 25 الی 48 نفر در دقیقه
دمای کار گیت : 28- الی 60 درجه
گیت-تردد-میانی

گیت تردد میانی مدل FBL2200
جنس بدنه: استیل ضد زنگ
جنس مانع : اکریلیک
باز شدن باله ها در حالت اضطراری
سرعت عبور : حداکثر 42 نفر در دقیقه
دارای نشانگر LED

گیت-تمام-قد-fht2300

گیت تمام قد مدل FHT2300
جنس بدنه : فولاد ضد زنگ
حرکت موانع به صورت چرخشی
سطح امنیتی بالا
محیط کارکرد : داخلی و بیرونی (استاندارد Ip54)
دمای عملکرد : 28- تا 60 درجه

 

برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت شرکت  مراجعه نمائید و یا با شمارهای 02187700915 تماس بگیرید.

 

شرکت مهندسی پداس

این شرکت در زمینه طراحی و تولید انواع گیت شیشه ای، باله ای، تمام قد، میله ای و ارائه انواع راهکار کنترل تردد فعالیت می کند. گروه پداس در زمینه تعمیرات انواع گیت کنترل تردد نیز فعال است.

گیت-VIP
گیت VIP- مدل SP102
جنس بدنه: تمام استیل AISI 304
عرض راهرو : 90سانتی متر
وزن : 45kg
سرعت عبور : 15 نفر در دقیقه
تردد به صورت دو طرفه
دمای کار گیت : 20- تا 65 درجه
گیت-کنترل-تردد-مترویی
گیت شیشه ای مترویی مدل HP201
جنس بدنه: استیل ضد زنگ با گرید AISI304 با ضخامت 2 میلیمتر
طول (بدنه -راهرو): 1900 میلیمتر
قابلیت جلوگیری از عبور در جهت مخالف و غیر مجاز
سرعت تردد : حداکثر 45 نفر در دقیقه
گیت-تردد-فلپ

گیت فلپ مدل FP102
جنس بدنه: استیل ضد زنگ با گرید AISI304 با ضخامت 2 میلیمتر
طول (بدنه -راهرو): 1200 الی 2000 میلیمتر
وزن : 110 الی 130kg
نمایشگر جهت اعلام تردد غیر مجاز
دمای عملکرد : 20- تا 50 درجه

 

برای مشاهده محصولات بیشتر  این شرکت ، اینجا کلیک کنید و یا  با شمارهای 0218014880 تماس بگیرید.

 

 

گیت کنترل تردد چطور کار می‌کند و کاربرد آن چیست؟

گیت ورود و خروج به تنهایی کارایی نداشته و باید توسط یک سیستم کنترل کننده ،  مدیریت شود. یکی از مهمترین بخش‌های گیت، موانع آن هستند که مسیر عبور را مسدود می‌کنند. این موانع می‌تواند به صورت میله (اهرم) ، شیشه، پلکسی و … باشد. در حالت پیش فرض مسیر عبور از گیت توسط مانع بسته است.

معمولاً یک کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد بر روی گیت نصب شده و از طریق سیم کشی به برد داخل گیت متصل می‌شود. نحوه عملکرد گیت بسیار ساده است. ابتدا باید هویت شخص توسط دستگاه کنترل تردد شناسایی شده و مجوز دسترسی او تأیید شود. در صورت تأیید یک فرمان از طرف سیستم کنترل کننده به برد الکترونیکی گیت ارسال شده و از آنجا نیز یک سیگنال به سیستم  حرکتی شامل موتور و گیربکس فرستاده می‌شود. در نهایت با نیروی محرکه موتور موانع آزاد شده و اجازه عبور داده می‌شود. در صورتی‌که هویت و مجوز (اعتبار) شخصی تأیید نگردد، نمی‌تواند وارد محوطه مورد نظر شود.

در اینجا نیز به دو صورت آفلاین و آنلاین می‌توان از این تجهیزات استفاده کرد. در حالت آفلاین یا مستقل، تمامی تنظیمات بر روی دستگاه کنترل تردد انجام شده و کنترل گیت تردد توسط دستگاه انجام می‌شود. در روش آنلاین یا شبکه، مدیریت کل سیستم توسط یک نرم‌افزار یا کنترل پنل مرکزی انجام می‌شود.

به عبارت دیگر در روش آفلاین، کنترل هر گیت به صورت جداگانه توسط یک دستگاه کنترل تردد صورت می‌گیرد ، اما در حالت آنلاین، مدیریت و کنترل چندین گیت کنترل تردد از یک مرکز انجام می‌شود.

از گیت کنترل تردد در اماکن مختلفی می‌توان استفاده نمود. سازمان‌ها و ادارات دولتی ، شرکت‌های صنعتی، ورودی پایانه‌های حمل و نقل (مترو، راه‌ آهن، فرودگاه، اتوبوسرانی)، ورزشگاه‌‌ها، استخرها و باشگاه‌‌های ورزشی، نمایشگاه، موزه، شهر‌بازی، بخش‌های مهم و حساس در داخل یک سازمان مانند اتاق سرور، آزمایشگاه، انبار و بسیاری از محوطه‌های دیگر به صورت گسترده از انواع گیت تردد استفاده می‌کنند.

 

حالتهای مختلف عملکرد گیت های کنترل تردد

گیت کنترل تردد در حالتهای مختلفی قابل تنظیم است. برای عملکرد یک Gate میتوان 6 حالت تنظیم کرد :

 1. عبور از دو طرف گیت ممنوع : گیت تردد از دو طرف قفل شده و مسیر عبور از هر دو سمت مسدود میشود. در این حالت امکان عبور از هر دو سمت امکانپذیر نیست.
 2. دو طرف آزاد : در این حالت مسیر عبور از هر دو طرف گیت کنترل تردد آزاد است و هیچ کنترلی بر روی گیت وجود ندارد. افراد به راحتی میتوانند بدون هیچ کنرلی از هر دو طرف گیت عبور کنند.
 3. یک طرف آزاد، یک طرف کنترل شده : یک طرف گیت کنترل تردد توسط سیستم کنترل میشود و افراد فقط در صورت تأیید مجوز میتوانند از آن عبور کنند، اما سمت دیگر هیچ کنترلی ندارد و عبور آزاد است.
 4. یک طرف ممنوع، یک طرف کنترل شده : عبور از یک سمت گیت، امکانپذیر نیست. سمت دیگر به سیتسم کنترل تردد متصل است و پس از تأیید مجوز میتوان از آن عبور کرد.
 5. یک طرف آزاد، یک طرف ممنوع : در این حالت هیچ کنترلی بر روی گیت وجود ندارد. عبور از یک سمت آزاد و از سمت دیگر مسدود است.
 6. عبور از دو طرف کنترل شده : در این حالت هر دو سمت گیت به سیستم کنترل تردد متصل است و توسط آن مدیریت میشود. افراد برای عبور از هر دو طرف گیت باید توسط سیستم احراز هویت یا تأیید شوند.

بررسی تفاوت گیت های کنترل تردد (نکات مهم در انتخاب گیت تردد)

در این بخش تفاوت انواع گیت‌‌های ورود و خروج را از جنبه‌‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم. توصیه می شود در زمان انتخاب و خرید گیت تردد به این موارد توجه داشته باشید.

جنس بدنه و موانع

بدنه بیشتر گیتها از جنس استیل ضد خش است. گیت‌هایی که از استیل ساخته شده باشند، از استحکام و دوام بیشتری برخوردارند. استیل با گرید(سری) های مختلف در بازار موجود است . (از جمله 303، 304، 305 و …) اما استیل گرید 304 رایج ترین و پرکاربردترین نوع فولاد ضد زنگ است که در بدنه انواع گیت ورود و خروج استفاده می شود. آلیاژ این نوع استیل شامل کروم، نیکل و مقدار بسیار کمی کربن است و از این رو دارای استحکام و سختی بسیار زیاد، خاصیت ضد آهنربایی، مقاومت در برابر سایش و خوردگی (ضد زنگ) و استحکام کششی زیاد است. برای اینکه بدانیم بدنه گیت از جنس استیل مرغوب است یا نه کافی است دو موضوع را چک کنیم : ضد خش بودن و نچسبیدن آهنربا به بدنه (خاصیت ضد آهنربایی)

نوع و جنس موانع یا درب‌ها در انواع گیت نفر رو متفاوت است. این موانع می‌تواند میله، شیشه سکوریت و یا از جنس ورق پلکسی نشکن باشند. در گیت شیشه ای، جنس شیشه سکوریت 18 میلی متری از دوام و کیفیت بالاتری برخوردار است. در گیتهای میله ای(شاخه ای)، معمولاً جنس میله از استیل 3 میلیمتری است.

امنیت

یکی از کاربردهای به کارگیری گیت کنترل تردد، حفظ و ارتقاء امنیت است. اهمیت کنترل ورود و خروج در بعضی از شرکت‌ها بیشتر است و در بعضی اماکن دیگر از اهیمت کمتری برخوردار است.

گیت کنترل تردد تمام قد به دلیل ساختار ویژه‌اش بیشتر کاربرد امنیتی دارد. این Gate، تمام محوطه درب ورود را پوشانده و امکان عبور از اطراف را به کسی نمی‌دهد. در سایر گیت‌ها مانند گیت تردد اهرمی و کشویی، امکان عبور غیر مجاز از اطراف یا بالا و پائین گیت وجود دارد. به همین دلیل، بهتر است این نوع گیتها توسط نیروی انسانی تحت کنترل باشد. گیت‌ شیشه‌ای بلند، هم امنیت نسبتاً‌ قابل قبولی دارد و به دلیل بلند بودن دربها (شیشه‌ها) امکان عبور از روی آن سخت است.

برای جلوگیری از عبور غیر مجاز از روی گیت‌ها، می‌توان یک سنسور بر روی بدنه گیت نصب کرد. در صورت عبور غیر مجاز افراد متخلف از روی گیت، سنسور یک سیگنال برای سیستم هشدار ارسال می‌کند.

عملکرد

عملکرد گیتهای مختلف با هم متفاوت است. بعضی گیت‌ها به صورت کشویی باز می‌شوند و برخی دیگر به صورت تاشو و یا گردان.

در گیت ورود و خروج اهرمی، پس از شناسایی یا تأیید اعتبار کاربران، اهرم‌ها آزاد شده و توسط فشار فرد یا نیروی محرکه موتور مسیر عبور باز می‌شود. پس ازعبور، اهرم‌ها بلافاصله قفل می‌شوند.

درب‌ یا باله‌های گیت کشویی بر روی یک ریل حرکت می‌کنند. در گیت شیشه‌ای درب‌ها با کمک نیروی محرکه موتور و به صورت خطی یا کشویی حرکت می‌کنند و پس از عبور فرد درب‌ها بلافاصله بسته می‌شود.

در اماکن شلوغ مانند مترو که ترافیک رفت و آمد خیلی زیاد است، می‌توان انواع سنسور صحت عبور، سنسور شمارشگر افراد، سنسور تشخیص حرکت انسان و حیوان و … را بر روی بدنه گیت نصب کرد.

موانع یا باله‌های گیت لولایی (سوئینگ) به سمت جلو باز می‌شوند. بنابراین مسیر عبور عریض‌تری فراهم می‌شود.

گیت ورود و خروج امنیتی (تمام قد) سه بخش (باله یا دهنه) دارد. وقتی یک نفر در وارد یکی از دهنه‌‌ها می‌شود، فرد دیگری نمی‌تواند وارد گیت شود. پس از چرخش گیت و خروج آن شخص، نفر بعدی می‌تواند پس از احراز هویت وارد گیت شود. این گیت تردد به صورت دو طرفه (چرخش در دو جهت) و یک طرفه وجود دارد.

گیت کنترل تردد معلولین از نوع گیت تردد لولایی است. پس از شناسایی یا تأیید اعتبار کاربر، قفل گیت باز شده و امکان عبور میسر می‌شود. در صورت برخورد میله‌های گیت با هر مانعی، حرکت چرخشی متوقف می شود و در صورت ادامه این وضعیت، سیستم هشدار فعال شده و چرخ بخش گردان رها می‌شود.

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید، این است که عملکرد گیتها باید به گونه ای باشد که موانع یا دربها در هنگام عبور  به افراد ضربه نزند یا آسیب نرساند.

سرعت

سرعت عملکرد گیت‌ها و نرخ عبور افراد از آنها متفاوت است. با توجه به شرایط محیط، نرخ عبور از هر گیت تردد می‌‌تواند متفاوت باشد. البته سرعت عبور، همیشه نمی‌تواند به عنوان یک فاکتور مناسب جهت امتیاز دهی محاسبه شود، چرا که در بعضی موارد نیاز است سرعت عبور پائین تر باشد.

 به طور مثال در اماکن امنیتی، سرعت تردد خیلی اهمیت ندارد و بیشتر امنیت عبور و مرور مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل در این موارد از گیت تردد تمام قد استفاده می‌شود که نرخ عبور کمتری نسبت به سایر گیت‌ها دارد.

اما در اماکن پر تردد مانند مترو،‌ گیت‌ها باید عملکرد سریعی داشته باشند و نرخ عبور از آنها بالا باشد. از این رو در اینگونه موارد بیشتر  از گیت‌ تردد شیشه‌ای که نرخ عبور بالایی دارد، استفاده می‌شود.

نرخ عبور از گیت‌ها معمولاً‌ بین 15 نفر تا 45 نفر در دقیقه متغیر است. گیت تردد لولایی و شیشه‌ای سرعت عملکرد و نرخ عبور بالایی دارند (حدود 40 الی 45 نفر در دقیقه). گیت اهرمی، سرعت عملکرد متوسطی دارد (حدود 30 الی 35 نفر در دقیقه). پائین‌ترین سرعت عبور مربوط به گیت تمام‌ قد است.

نصب گیت در فضای باز

برای نصب گیت در فضای باز، باید شرایط جوی مختلف و دمای هوا را در نظر داشته باشید. برای نصب در فضای غیر مسقف، باید از گیتهای دارای استاندارد Ip (مقاومت در برابر نفوذ گرد و غیاب و رطوبت) استفاده نمود به طور کلی گیت کنترل تردد میله ای (3 شاخه ای) مناسب ترین نوع Gate برای فضای آزاد است، البته به شرطی که بدنه و شاسی آن از جنس استیل باشد.

اعتبار سنجی

برای عبور از گیت کنترل تردد باید ابتدا هویت یا مجوز فرد بررسی و تأیید شود. احراز هویت می‌تواند توسط سیستم‌های مختلف مانند کارتخوان یا سیستم‌های بیومتریک صورت گیرد.

اعتبار شخص از چند جهت قابل بررسی است. در محیط‌هایی مانند مترو یا باشگاه ورزشی اعتبار پولی نیز بررسی می‌شود و با عبور از گیت، از اعتبار پولی شخص کسر می‌شود. البته در این موارد اعتبار زمانی نیز مهم است و اگر ورود شخص در یک بازه زمانی ممنوع باشد، گیت اجازه تردد نمی‌دهد.

شرایط، نوع و مکان استفاده از گیت تردد

گیت‌های ورود و خروج را می‌توان در هر مکانی نصب کرد. اما با توجه به شرایط و سیاست‌های هر سازمان می‌توان در هر مکان از گیت‌های متفاوتی استفاده نمود. به طور مثال می‌توان در هر یک از بخش‌های یک سازمان بزرگ از انواع مختلفی از گیت‌ ورود و خروج استفاده نمود.

در اماکن پر رفت و آمد و شلوغ مانند کارخانجات، مراکز تجاری و یا اداراتی که ارباب رجوع زیادی دارند، می‌توان از گیت تردد باله‌ای استفاده نمود.

علاوه بر این، از گیت کنترل تردد باله‌ای می‌توان در فرودگاه‌ها یا فروشگاه‌ها که از چرخ دستی و کالسکه استفاده می‌شود، به تنهایی یا در کنار سایر گیت‌ها استفاده کرد.

گیت کنترل تردد تمام قد، بیشتر در اماکنی که کنترل عبور و مرور افراد اهیمت ویژه‌ای دارد، استفاده می‌شود. مانند مراکز امنیتی و نظامی، فرودگاه‌‌ها، استادیوم‌های ورزشی، سفارتخانه‌‌ها .

گیت کنترل تردد شیشه‌ای یکی از پرکابردترین انواع گیت است که در اماکن مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع کسب و کارها، سازمان‌‌ها و ادارات دولتی، کارخانجات، صنایع مختلف، انبارهای‌ بزرگ، مراکز تجاری، سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و … به وفور از گیت شیشه‌ای استفاده می‌کنند.

گیت لولایی کابرد ویژه‌ای برای حمل بار و تردد وسایلی از قبیل ویلچیر، کالسکه، برانکارد و … دارد. از این رو از آن در اماکن مختلفی مانند ادارات دولتی،  بیمارستان‌ها، کارخانجات تولیدی و  صنعتی، بنادر، فرودگاه‌ها و … استفاده می‌شود.

گیت‌های اهرمی کاربرد زیادی در سالن‌های ورزشی، استخرها، مراکز گردشی، شهربازی، موزه، سینما، ایستگاه‌ اتوبوسBRT  و شرکت‌های مختلف دارد.

گیت تردد تمام قد به واسطه ساختار ویژه‌اش، در اماکن نظامی و امنیتی، سفارتخانه‌ها، گمرک، استادیومی ورزشی، فرودگاه‌ و هر مکان دیگری که از لحاظ امنیتی حائز اهمیت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویدئوی زیر مقایسه ای بین گیت کنترل تردد شیشه ای و شاخه است که اطلاعات کاربردی و مفیدی در اختیار شما قرار میدهد.

 

قیمت گیت تردد

√ گیتهای تمام قد به دلیل سایز بزرگ و وزن سنگین، قیمت بالاتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند.

√ گیت‌هایی که از موتور جهت ایجاد نیروی حرکتی استفاده می‌کنند، قیمت بیشتری نسبت به گیت‌هایی دارند که در آنها موانع توسط نیروی شخص حرکت می‌کند. بیشتر گیت‌های ورود و خروج از نیروی الکترومکانیکی موتور جهت جابجایی موانع استفاده می‌شود. در تعداد محدودی از گیت‌ها مانند بعضی گیت‌های اهرمی از نیروی وارد شده از طرف فرد جهت حرکت اهرم‌ها استفاده می‌شود. این گیت‌ها قیمت پائین‌تری دارند.

به طور کلی گیت‌های کنترل تردد لولایی و اهرمی قیمت پائین‌تری نسبت به گیت‌های شیشه‌ای و تمام قد دارند.

 

مزایای به کارگیری گیت تردد

 • سازمان‌دهی و ایجاد نظم در ورود و خروج کارکنان شرکت
 • مدیریت و نظارت کامل بر تردد مشتریان، ارباب رجوع و مهمان‌ها
 • ایجاد و ارتقاء امنیت از طریق کنترل کامل بر ورود و دسترسی افراد به نقاط حساس
 • جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز (لیست سیاه) به محوطه مورد نظر
 • توانایی شمارش افراد و ارائه گزارش دقیق از تردد افراد متفرقه به سازمان
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی در بخش حراست و نگهبانی و تبدیل نقش نیروهای حراست به نقش نظارتی
 • حذف یا کاهش اشتباهات انسانی به دلیل مکانیزه شدن سیستم و دخالت کمتر نیروی انسانی در آن
 • امکان ادغام با سیستم حضور غیاب و ارسال اطلاعات تردد کارکنان به سیستم جهت محاسبه کارکرد
 • مدیریت و کنترل دقیق ورود انواع وسایل نقلیه به داخل محوطه مورد نظر

 

در این بخش با گیت کنترل تردد ، انواع آن و شرکتهای مرتبط به شما معرفی شد. علاوه بر اینکه کلی اطلاعات مفید و کاربردی در این حوزه در اختیار شما قرار گرفت که امیدوارم مورد توجهتون قرار گرفته باشه. دوستان عزیز! سوالات متداولی که کاربران درباره گیت تردد می‌پرسند، هم در انتهای پست در دسترس است که میتونید مشاهده کنید. علاوه بر این اگر هر سوالی داشتید، لطفاً کامنت کنید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

سؤالات متداول درباره گیت کنترل تردد

انواع گیت کنترل تردد کدامند ؟

پرکاربردترین گیت های تردد عبارتند از : گیت سه شاخه ای (سه اهرمی)، شیشه ای، تمام قد و لولایی

بهترین جنس بدنه گیت های موجود در بازار چیست؟

استیل ضد خش با گرید 304

سرعت عبور از گیت تردد چقدر است؟

سرعت عبور از گیت های کنترل تردد با هم متفاوت است و معمولاً بین 15 الی 45 نفر در دقیقه متغیر است

برای مراکز امنیتی کدام گیت کنترل تردد مناسب است؟

تمامی گیت ها کاربرد امنیتی دارند، اما گیت کنترل تردد تمام قد،  مناسب ترین انتخاب برای مناطق حساس و امنیتی است.

بهترین نوع گیت تردد هوشمند کدام است؟

تمامی انواع گیت تردد مزیت هایی دارند و نمی توان یک نوع را برتر از سایر گیت ها دانست. بستگی به شرایط محیطی و قوانین شرکت دارد. ممکن است در یک شرکت گیت اهرمی بهتر جواب بدهد، اما در مکان دیگر گیت کنترل تردد شیشه ای کارایی بیشتری داشته باشد.

گیت حضور و غیاب چیست؟

گیت حضور و غیاب در واقع همان گیت کنترل تردد است که به سیستم حضور و غیاب نیز متصل است و علاوه بر کنترل تردد ، ورود و خروجهای ثبت شده را نیز برای سیستم حضور غیاب ارسال می کند

مطالب پیشنهادی : راهبند چیست ؟ | سیستم کنترل تردد پارکینگ

38 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه من نمیتونم شرکتی رو به شما معرفی کنم. در این بخش از هر شرکت دو الی سه گیت کنترل تردد معرفی شده. توضیحات مربوط به هر کدوم از برندها را ببینید و اگه خواستید روی لینکشون کلیک کنید تا محصولات بیشتری را مشاهده کنید.
   همه این شرکتها از برندهای شناخته شده در کشور هستند.

 1. سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفید و کاربردیتون
  ویدئوی بخش انتخاب گیت تردد هم خیلی عالی بود.

 2. شما کدوم برند گیت کنترل تردد را میفروشید ؟ لطفا قیمت بدید . من گیت سه شاخه میخوام . دارید ؟

  1. سلام
   مجله حضور و غیاب یک سایت تولید محتواست و فعالیتی در حوزه فروش نداره. محصولات شرکتهایی که معرفی کردیم رو بررسی کنید.

 3. دو تا سوال داشتم .
  ما میتونیم دستگاه حضورغیابی که داریم روی گیت کنترل تردد نصب کنیم و دیگه دستگاه اکسس کنترل نخریم ؟
  از کجا بفهمیم جنس بدنه گیت با کیفیته ؟

  1. سلام
   1. اگه دستگاهتون قابلیت اکسس کنترل (خروجی رله) داشته باشه میتونید از اون به عنوان حضور و غیاب و کنترل تردد استفاده کنید. مشخصات فنی دستگاهتون رو چک کنید
   2. جنس بدنه بیشتر گیت های کنترل تردد از استیل با گرید 304 هست که کیفیت خوبی داره. این استیل ضد خش هست و آهنربا به او نمیچسبه (این دو تا رو چک کنید)

 4. سلام
  لیست شما خیلی نقص دارد
  اگر قرار بود تولید کننده های برتر رو لیست میکردید گیت های پداس و دژبان و خواجه نصیر جاشون خالیه
  اگر قرار بود گیت های وارداتی مثل تنسا که وارداتی هست رو معرفی میکنید هم گیت هایی که شرکت کسرا و zk رو فراموش کردید

  1. سلام بر شما
   لیست موجود، لیست گیتهای برتر نیست و غرض از معرفی هم تبلیغات اونها نیست. مخاطبان عزیز میتونند با بررسی های بیشتر گیت مورد نظرشون رو انتخاب کنند.
   این لیست به مرور به روز رسانی خواهد شد و تعداد بیشتری از شرکتها اضافه میشن. شرکتهایی هم که شما فرمودید بررسی شده و در صورت امکان به لیست اضافه میشن

 5. من تو اینترنت که خوندم انواع گیت های کنترل تردد خیلی بیشتر از اینه که شما گفتید، تو این سایت فقط 4 تاشو معرفی کردید.
  گیت تردد گردان ، کشویی ، باله ای ، پروانه ای ، امنیتی ، تشریفات ، فروشگاهی ، بازرسی ، فرودگاهی .

 6. سلام
  میشه راجع به گیت تردد شیشه ای مترویی مدل HP201 که نوشتید، بیشتر توضیح بدید

  1. سلام بر شما
   روی لینک شرکت ارائه دهنده محصولی مورد نظرتون کلیک کنید، تا اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید

 7. برای فضای باز مثل حیاط یا فضای باز جلوی در شرکت کدوم گیت تردد مناسب تره ، گیت تردد شیشه ای یا شاخه ای ؟
  کدومش تو هوای سرد میتونه کار کنه ؟

  1. سلام
   باید مشخصات فنی و بازه دمایی عملکرد گیت ها را بررسی کنید
   اماه به طور کلی گیت های کنترل تردد شاخه ای (میله ای) برای فضاهای باز مناسب ترند

 8. گیت های تردد نفر که معرفی کردید، تولید داخل ایران هستند یا خارج ؟
  گیتهای خارجی که الان تو بازاره از کدوم کشور وارد میشه ؟

  1. سلام
   گیت های کنترل تردد که در بازار هستند، هم وارداتی هستند و هم تولید شرکتهای داخلی.
   گیتهای وارداتی بیشتر از ترکیه، چین و آلمان هستند

 9. گیت خودرو چیه ؟ من هر جور فکر می کنم که از این گیتها نمیشه برای خودرو استفاده کرد.

 10. سلام گیتها در فضای باز هم کار میکنند. میشه در فضای بیرونی نصب کرد؟

  1. سلام بر شما
   بهترین حالت برای کارکرد گیتهای کنترل تردد، فضای مسقف و سرپوشیده است. اما بعضی از گیتها در فضای آزاد هم کار میکنند که باید به مشخصات فنی آنها توجه کنید. (بازه دمایی عملکرد، بازه رطوبت عملکرد، استاندارد Ip و جنس بدنه)
   معمولاً گیتهای اهرمی (شاخه ای) عملکرد بهتری در فضای آزاد دارند.

 11. این شرکتهایی که معرفی کردید خوبن ؟ کدوم یکی بهتر هستند. یه سوال دیگه : گیت ایرانی بخریم یا خارجی ؟ مرسی از شما

  1. سلام
   همه شرکتهایی که معرفی شدن، جزو شرکتهای برتر هستند. تولید کنندگان ایرانی بسیار خوبی در این حوزه فعالیت میکنند که کیفیت کارشون با برندهای خارجی رقابت دارن. به نظر من فرقی ندارن

  1. سلام
   در گیت حضور غیاب، اطلاعات تردد برای سیستم حضورغیاب هم ارسال میشه

 12. سلام خسته نباشید
  شما تبلیغات هم قبول می کنید? به طو مثال بخواهیم تو همین صفحه محصولاتمون که مرتبط با گیت هست رو معرفی کنیم به چه صورتی هست و چه هزینه ای داره ?
  میخوایم یک توضیح 2 خطی باشه به معرفی تصویر 4 یا 5 محصول جانبی

  1. سلام بر شما خیلی ممنون
   بله برای اطلاع در این مورد به بخش سئو و تبلیغات مراجعه کنید.

 13. راجع به گیت بازرسی که تو فرودگاهها استفاده میشن چیزی ننوشتید. اگه این مطلب هم اضافه بشه خیلی ممنون میشم

 14. سلام و خسته نباشید
  از شرکت‌های فروشنده گیت تردد کسی تجهیزات اقساطی میفروشه. من گیت و اکسس کنترل میخواستم .البته شرایطشو ندارم نقدی بخرم. ممنون میشم اگه شرکتی هست به من ایمیل بزنه. ایمیلمو این پایین نوشتم . مچکرم

 15. از گیت کنترل تردد در ورودی پارکینگها هم میشه استفاده کرد، یا گیتی داریم که ورود و خروج خودروها و سایر وسایل نقلیه رو کنترل کنه ؟ لطفاً اگه موردی هست لینک صفحه یا شرکت مورد نظر را هم بگذارید. مرسی

  1. سلام گیتی که شما مد نظرتونه ، برای کنترل ورود و خروج افراد استفاده میشه. برای کنترل ورود و خروج پارکینگها معمولا از راهبند استفاده میشه

 16. سلام
  ما میخوایم گیت ورود و خروج برای شرکتمون بخریم. سوالم اینه که میشه از دستگاههای حضور غیابمون برای گیتها استفاده کنیم و دیگه دستگاه جدیدی خریداری نکنیم ؟

  1. سلام بر شما
   اگه دستگاهتون خروجی رله داشته باشه میتونید از اون هم به عنوان حضور و غیاب و هم به عنوان اکسس کنترل استفاده کنید.

 17. کدوم مدل از گیت های ورود و خروج قابلیت نصب توی محیط بیرونی یا outdoor را داره برای نصب در فضای باز شرایط خاصی لازم هست ؟

  1. سلام
   تقریباً تمامی گیت‌ها قابلیت استفاده در فضای آزاد را دارند. به خصوص گیتهای اهرمی. البته به شرط اینکه از کابین یا سقف محافظ براشون استفاده بشه و استانداردهای لازم (Ip5X و بالاتر) را هم داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا