فناوری شمارش افراد (People Count) در دوربین مداربسته

با توسعه و گسترش روز افزون مشاغل و کسب و کارها، نیاز افراد و صاحبان مشاغل به مدیریت و نظارت حرفه ای بر تردد کارکنان و اشخاص دیگر در مجموعه تحت مدیریت خود در حال افزایش است. داشتن آمار و اطلاعات دقیق از میزان تردد افراد مختلف (کارکنان، مشتریان و …) در یک مکان مانند یک فروشگاه بزرگ کمک شایانی به نحوه مدیریت و ارائه خدمات متناسب با نیازهای مشتریان می کند. در این پست با فناوری شمارش افراد در دوربین مداربسته آشنا می‌شویم.

یکی از فناوری های موجود در دوربین‌های مداربسته هوشمند جدید، تکنولوژی تحلیل و پردازش تصاویر است. این تکنولوژی در محصولات داهوا با نام قابلیت پردازش تصاویر (IVS) و در محصولات هایک ویژن با نام تحلیل محتوای ویدئویی (VCA) شناخته می شود و قابلیت های گوناگونی از جمله تشخیص چهره (Face Detection)، تشخیص حرکت (Motion Detection)، شناسایی و تشخیص پلاک خودرو (ANPR)، شمارش افراد (People Counting) و … در اختیار کاربران قرار می دهد.

دوربین‌ های مداربسته مجهز به قابلیت شمارش افراد، معمولاً در مراکزی مانند فروشگاه های بزرگ، نمایشگاه ها، هتل ها، موزه ها و سازمان‌هایی که نیاز به نظارت و مدیریت دقیق‌تری بر تردد افراد در مجموعه خود دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین‌ها معمولاً به صورت عمودی (سقفی) در ورودی و خروجی اماکن مورد نظر نصب شده و با شمارش تعداد افرادی که وارد یا خارج می شوند، گزارش آنلاین دقیقی از تعداد ترددها ارائه می دهند.

 

الگوریتم شمارش افراد در دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته دارای فناوری شمارش افراد،‌ با تعریف ویژگی‌ها و کاراکترهایی مانند عرض شانه، داشتن دست و پا و سایر پارامترها، قادر به شناسایی و تشخیص سوژه های انسانی از دیگر اشیاء‌ هستند. در این دوربین‌ها یک محدوده یا خط فرضی در ابتدای درب ورودی یا خروجی تعریف می شود. با تردد افراد و عبور از خط مورد نظر و با کمک فناوری تشخیص حرکت (Motion Detection)، سیستم شمارش افراد فعال شده و با توجه به پارامترهای تعریف شده،‌ شروع به شمارش می کند. در ضمن با تعریف جهت حرکت سوژه ها در جهات مختلف ( مثلاً‌ از راست به چپ یا از چپ به راست) می توان تعداد ورودی و خروجی ها را از هم متمایز کرد.

مزیت و کاربرد تکنولوژی شمارش افراد

با شمارش لحظه ای تعداد تردد افراد، آمار مراجعه کنندگان به سازمان،‌ اداره،‌ فروشگاه و هر کسب و کار دیگر در بازه‌های زمانی مختلف (ساعات روز، ایام هفته، مناسبتهای خاص و …) در دسترس خواهد بود. با بررسی این آمار، امکان مدیریت دقیق‌تر مجموعه تحت کنترل و ارائه خدمات بهتر به مراجعه کنندگان و مشتریان فراهم خواهد بود.

شمارش-افراد-در-دوربین-مداربستهدوربین های مداربسته شمارش افراد مجهز به پردازنده تصویری قوی بوده و دارای دقت و حساسیت نزدیک به 98 درصد هستند. از بهترین تولید کنندگان دوربین‌های مداربسته نفر شمار می‌توان به برندهای هایک ویژن، داهوا، بوش و اکسیس اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا