8 دلیل ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته و راهکار بر طرف کردن آن

نویز در تصویر چیست ? | علت برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته

نویز تصویر یکی از مشکلات متداول در دوربین های مداربسته است. این مشکل در دوربینهای آنالوگ بیشتر مشاهده می شود. مشاهده لکه یا دانه های ریز بر روی تصاویر و یا مشاهده تصاویر به صورت خطی و برفکی، نشان از وجود نویز در تصویر دوربین مداربسته دارد. این مشکل از وضوح و کیفیت تصویر می کاهد. در این بخش می خواهیم علل ایجاد نویز در دوربین های مداربسته (برفکی شدن تصویر دوربین مدارسته) و راهکار برطرف کردن آنها را بررسی کنیم.

نویز تصویر دوربین مداربسته چیست؟

به تصاویر نامطلوب برفکی، خطی و دانه دانه در تلویزیون، مانیتور، تلفن همراه و نمایشگر سیستم مداربسته نویز تصویر (Image Noise) می گویند. گاهی نسبت نویز تصویر در مقابل سیگنال های اصلی،‌ آنقدر کوچک باشد که به چشم نمی آید. اما گاهی اوقات وجود سیگنال قوی نویز، به طور قابل توجهی از وضوح و کیفیت تصویر می کاهد.

 

عوامل موثر در ایجاد نویز تصویر در دوربین مداربسته و راهکار آن

1. کیفیت دوربین مداربسته
بیشتر دوربین های مداربسته در کشورمان، با مارکهای متفرقه (Noname) عرضه می شوند. توجه داشته باشید که اگر این دوربینها توانایی ارائه تصاویر با وضوح و کیفیت مناسب (به ویژه در شرایط کم نور یا پر نور) را ندارند و تصویر آنها همراه با نویز است. اگر می خواهید تصویر با کیفیت و بدون نویز داشته باشید باید از دوربین مداربسته با مارکهای معتبر استفاده کنید. در صورت استفاده از مارکهای متفرقه، حتماً به مشخصات فنی دوربین توجه داشته باشید.

2. منبع تغذیه
استفاده از منبع تغذیه یا آداپتور بی کیفیت و تقلبی یکی از علل اصلی ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته است. منبع تغذیه نامناسب و نوسانات برقی در طولانی مدت به دوربین نیز آسیب می رساند. بیشتر آداپتورهای ارزان موجود در بازار، بی کیفیت هستند و آمپراژ آنها پائین تر از میزان درج شده بر روی آنهاست. اگر مشکل نویز در تصویر دوربین مداربسته دارید، توصیه می شود ، حتماً از منبع تغذیه یا آداپتور مناسب و با کیفیت استفاده نمایید.

3. کابل تصویر
یکی دیگر از علل مهم در نویز تصویر دوربین مداربسته، استفاده از کابل تصویر (کابل کواکسیال یا شبکه) بی کیفیت و یا عدم رعایت متراژ مناسب کابل کشی است. اگر برای فواصل طولانی کابل کشی می کند و کیفیت کابل تان هم چندان مناسب نیست، قطعاً در طول مسیر ، افت سیگنال خواهید داشت و این موضوع باعث ایجاد نویز و کاهش کیفیت تصویر دوربین مدرابسته می شود. اگر می خواهید تصاویر با کیفیتی داشته باشید، دو نکته مهم را رعایت کنید : استفاده از کابل با کیفیت و رعایت متراژ استاندارد کابل کشی.

4. اتصالات سیستم مداربسته
استفاده از اتصالات بی کیفیت به خصوص در مورد کانکتور BNC و یا عدم اتصال صحیح آنها، نیز موجب ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته می شود. در این مورد نیز توصیه می شود حتماً از اتصالات با کیفیت استفاده کنید و از اتصال صحیح آنها به تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

5. نور محیط
اساس تشکیل تصویر در دوربین مداربسته، وجود نور کافی است. اکثر دوربینهای مداربسته در شرایط نوری نامناسب (بسیار کم نور یا بسیار پر نور)، دچار افت کیفیت و نویز در تصویر می شوند. اگر تصاویر با کیفیت و بدون نویز می خواهید، باید شرایط نوری مناسب (نه خیلی کم نور و نه پر نور) را برای محیط تحت پوشش دوربین فراهم کنید.

6. منابع الکترو مغناطیسی
عبور کابل انتقال تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابلهای برق فشار قوی، ترانسهای برق و دیگر منابع الکتریسیته فشار قوی و همچنین استقرار دوربین مداربسته و دستگاه DVR/NVR در نزدیکی این منابع، باعث ایجاد نویز در تصویر می گردد. بروز شوکهای الکتریکی از جمله نوسانات زیاد برق و یا در معرض رعد و برق بودن، نیز در ایجاد نویز و افت کیفیت تصویر دوربین مدرابسته موثر است.
توصیه می شود،‌کابلهای انتقال تصویر را از مسیرهایی عبور دهید که در مجاورت منابع برق قوی نباشد. در صورت امکان کابلها را داخل سینی ها یا داکتهای جداگانه جایگذاری کنید. دوربینهای مداربسته و دستگاههای ذخیره سازی را در نزدیکی منابع برق فشار قوی نصب نکنید. در انتها بهتر است تجیهزات مداربسته به ارت مناسب مجهز شوند،‌ تا از نوسانات و شوکهای برقی در امان باشند.

7. استحکام محل نصب
یکی از علل ایجاد نویز در تصویر، لرزش دوربین مداربسته یا دستگاه ذخیره سازی است. برای اینکه کمترین لرزش بر تجهیزات مداربسته اثر نکند،‌ آنها را در محل مناسب و با استحکام کافی نصب کنید و بر روی محل نصب (دیوار یا سقف) محکم پیچ و رولپلاک کنید.

8. دمای هوا
گرما یا سرمای بر عملکرد تجیهزات سیستم مداربسته از جمله دوربین و دستگاه DVR/NVR تأثیر منفی می گذارد و امکان ایجاد نویز در تصویر را افزایش می دهد. برای دریافت تصاویر با کیفیت باید دمای محیط نصب دوربین مناسب باشد و تجهیزات از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشند.

 

مطالب مرتبط : 16 کاربرد دوربین مداربسته | فیلتر IR CUT دوربین مداربسته

3 دیدگاه

  1. من روش‌هایی که برای رفع نویز تصویر گفتید انجام دادم اما هنوز چند تا از دوربین‌ها نویز دارند به نظرتون چه کارهای دیگه از میشه انجام داد ؟

    1. سلام
      تقریباً تمام نکات مهم راجع به نویز تصویر در دوربین های مداربسته گفته شد. مطمئن هستید موارد را به صورت درست چک کردید ؟

  2. به نظر من کیفیت یا ایراد کابل و عدم اتصال درست بیشتر سهم رو در نویز و برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته داره. وقتی اتصال محکم نباشه با کوچکترین لرزشی نویز در تصویر بوجود میاد و من این مشکلو توی خیلی از جاهایی که دوربین نصبه دیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا