چرا اسکنرهای اثر انگشت هنوز هم محبوب‌ترین دستگاه‌های بیومتریک هستند؟

چند دهه پیش، اگر می‌خواستید از بیومتریک برای نیازهای شناسایی، احراز هویت یا کنترل دسترسی خود استفاده کنید، تنها چند گزینه برای انتخاب وجود داشت. اسکنرهای اثر انگشت بر بازار تسلط داشتند و فناوری بیومتریک کم و بیش به معنای “فناوری تشخیص اثر انگشت” بود. اگر در آن زمان می‌خواستید بیومتریک را پیاده‌سازی کنید، احتمالاً یک اسکنر اثر انگشت را به کار می‌بردید.
امروزه، بیومتریک‌ها محدود به اثر انگشت نیستندو فناوری‌ها و سیستم‌های بسیاری برای احراز هویت و کنترل تردد استفاده می‌شوند. تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت، اسکن کف دست، شناسایی عنبیه چشم و غیره. حتی دستگاه‌های الکترونیکی شخصی امروزی مانند گوشی هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ‌، از روش‌های بیومتریک برای احراز هویت استفاده می‌کنند. معمولاً ظهور فناوری‌های جدید، تکنولوژیهای قدیمی را پس زده و آنها را به بایگانی و انباری‌ها می‌فرستند، اما :
آیا راهکارهای جدید بیومتریک سهم بازار اسکنرهای اثر انگشت را متزلزل کرده است؟
تا حدودی بله ، اما نه به صورت صد در صد . چرا که فناوری‌های جدید گزینه های بیشتری برای انتخاب در اختیار مصرف کنندگان قرار داده‌اند. با این حال، فناوری اسکن اثر انگشت کاربرد و محبوبیت خود را از دست نداده است، حتی در بعضی از موارد، بیشتر از سایر روش‌های بیومتریک در بازار وجود دارد.

اسکنرهای اثر انگشت چگونه در میان ظهور روش‌های دیگر سرپا مانده‌اند و چرا اسکنرهای اثر انگشت هنوز جوز محبوب‌ترین دستگاه‌های بیومتریک هستند؟

 

در دسترس بودن و گسترش استفاده از اسکنر اثر انگشت

تشخیص اثرانگشت قدیمی‌ترین روش بیومتریک است، بنابراین طبیعتاً در زمینه بیومتریک پیشرو بوده است. زمانی که سایر راهکارهای بیومتریک به بازار آمدند، تشخیص اثر انگشت قبلاً جایگاه خود را حفظ کرده بود. به طور مثال پلیس و پزشکی قانونی از اولین سازمانهایی بودند که از این فناوری با موفقیت استفاده کردند.
استفاده از فناوری تشخیص اثر انگشت توسط سازمان های دولتی مهم باعث ایجاد نوآوری شد و کارشناسان برتر فناوری را درگیر کرد. از آنجایی که سازمان های دولتی از آن استفاده می کردند، بودجه‌ها برای تحقیق و توسعه در این حوزه افزایش پیدا کرده و الگوریتم‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر شناسایی اثر انگشت ابداع شد که بسیار دقیق‌تر و سریع‌تر بودند. به این ترتیب اسکنرهای اثر انگشت به عنوان دستگاه‌های الکترونیکی شخصی به طور گسترده در دسترس قرار گرفتند.
امروزه، اسکنرهای اثر انگشت در دسترس ترین فناوری بیومتریک در سراسر جهان است، اما سایر روش‌های بیومتریک هنوز به مانند آن عمومیت و گسترش پیدا نکرده‌اند. محبوبیت و تقاضای اسکنرهای اثر انگشت نیز شرکت‌های بیشتری را برای تولید این دستگاه‌ها ترغیب می‌کند. رقابت شدید در این حوزه، سازندگان اسکنر اثر انگشت را به ارائه دستگاه های مقرون به صرفه سوق داده است که به نوبه خود مشتریان بیشتری را جذب می‌کند و این چرخه ادامه دارد.
همه اینها منجر به در دسترس بودن گسترده اسکنرهای اثر انگشت شده است. برندهای تثبیت شده و همچنین تازه واردهایی وجود دارند که تا به حال نام آنها را نشنیده‌اید. به خصوص در کشورهای پیشرفته می توانید اسکنرهای اثر انگشت را به صورت آنلاین سفارش دهید یا از نزدیکترین فروشگاه تهیه کنید. فروشگاه مورد علاقه شما ممکن است دستگاه های بیومتریک دیگری مانند عنبیه یا اسکنر صورت نداشته باشد، اما به احتمال زیاد طیف خوبی از اسکنر اثر انگشت را در آنجا خواهید داشت.

 

اسکنر اثر انگشت: یک راه حل بیومتریک مقرون به صرفه

آیا هزینه می تواند در محبوب شدن چیزی نقش داشته باشد؟
بله، هزینه می تواند عامل مهمی در تعیین موفقیت یک محصول یا فناوری در بازار باشد.
اگرچه هزینه هرگز نمی تواند معیاری برای قضاوت در مورد یک راهکار بیومتریک در مورد امنیت و کارایی باشد، با این وجود، قیمت یک اسکنر بیومتریک تفاوت ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر فناوری‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر را به کار بگیرید، اما این یک رویکرد عملی در اکثر شرایط نیست. حتی در سازمانهای با امنیت بالا و ادارات دولتی، بودجه همیشه یک فاکتور اصلی و تأیین کننده است. جای تعجب نیست که سازمان های دولتی قراردادها را به کمترین پیشنهاد می دهند.
محبوبیت اسکنرهای اثر انگشت، تولیدکنندگان را وادار به تولید آنها در حجم بالا کرده است. تولید انبوه و صرفه جویی در مقیاس به تولیدکنندگان کمک کرده است تا هزینه ها را کاهش دهند، زیرا آنها می توانند با فروش بیشتر دستگاه ها سود ببرند تا با گران نگه داشتن آنها.
اسکنر های اثر انگشت نه تنها نسبت به سایر روش‌های بیومتریک ارزان‌تر هستند، بلکه بهترین بازگشت سرمایه را نیز ارائه می‌کنند.

 

تغییر نگرش مصرف کننده نسبت به فناوری اسکن اثر انگشت

چند دهه پیش، تشخیص اثرانگشت از عدم پذیرش اجتماعی جدی رنج می‌برد، زیرا این روش به عنوان یک راهکار برای شناسایی مجرمان به شمار می‌رفت. تشخیص اثر انگشت نه تنها اولین روش بیومتریک مورد استفاده برای این منظور بود. هنوز رابطه خود را با پزشکی قانونی و مجری قانون حفظ کرده است. گرفتن اثر انگشت چیزی بود که فقط زمانی با آن مواجه می‌شوید که یک فعالیت مجرمانه وجود داشته باشد.
با این حال، پس از اکراه اولیه، تشخیص اثر انگشت به تدریج توسط مردم برای اهداف شناسایی مختلف مانند شناسایی بیومتریک رأی دهندگان، کنترل مرز، کارت شهروندی، کارت هوشمند بیومتریک، سیستم‌های کنترل تردد و حضور و غیاب پذیرفته شد.
ابتکارات دولتی به اسکن اثر انگشت کمک کرد تا عدم پذیرش اجتماعی آن را تا حدی از بین ببرد، با این حال، پیشرفت واقعی با ظهور بیومتریک موبایل رخ داد. گوشی‌های هوشمند با اسکنر اثر انگشت پس از عرضه اولین آیفون اپل با حسگر اثرانگشت به یک هنجار تبدیل شدند، که روشی را تغییر داد که افراد قفل گوشی خود را باز می‌کردند و هویت خود را در برنامه‌ها احراز هویت می‌کردند. تلفن‌های همراه به تغییر نگرش مصرف کنندگان نسبت به فناوری اسکن اثر انگشت کمک کرده اند.
دانشگاه تگزاس، مرکز هویت، مطالعه ای را در مورد “نگرش مصرف کننده در مورد احراز هویت بیومتریک” انجام داد. این مطالعه نشان داد که در تمام انواع بیومتریک موجود در این مطالعه، اثر انگشت روشی بود که اکثر شرکت‌کنندگان با آن راحت بودند. 58 درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که «بسیار راحت» اثر انگشت خود را به شکل بیومتریک می‌دهند و 28 درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که «تا حدودی راحت هستند». این همه چیز نیست، مطالعه همچنین به این نتیجه رسید که:
۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان اثر انگشت را راحت‌ترین و ۳۵ درصد تشخیص چهره را کمترین رتبه‌بندی کردند. این می‌تواند تحت تأثیر فراگیر بودن فناوری بیومتریک اثر انگشت در گوشی‌های هوشمند یا سایر دستگاه‌ها، و همچنین پوشش منفی رسانه‌ای مربوط به استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره برای اهداف ردیابی و نظارت باشد.»
این مطالعه تغییر نگرش مصرف‌کننده نسبت به تشخیص اثر انگشت را نشان می‌دهد، که همچنین توضیح می‌دهد که چرا اسکنرهای اثر انگشت همچنان محبوب‌ترین دستگاه‌های بیومتریک هستند.

 

اسکنر اثر انگشت به شما آزادی انتخاب می دهد

هنگام انتخاب اسکنر اثر انگشت برای برنامه های خود، تنها انتخاب فناوری حسگر نیست. انواع مختلفی از اسکنرها وجود دارند که به شما آزادی انتخاب بیشتری می دهند.
فناوری اسکن اثرانگشت به شما آزادی انتخاب بیشتری می‌دهد زیرا می‌توانید فناوری حسگری را انتخاب کنید که مناسب مورد استفاده شما باشد. این همه چیز نیست، شما می توانید یک اسکنر اثر انگشت ثابت را انتخاب کنید، که باید انگشت خود را روی سطح حسگر قرار دهید، یا یک اسکنر اثر انگشت با حسگر نوع کشیدن، که در آن اثر انگشت شما با کشیدن انگشت روی نوار حسگر اسکن می شود. اسکنرهای نوع سوایپ اغلب از اسکن حرارتی برای خواندن اثر انگشت شما استفاده می کنند.
هر روش سنجش دارای مزایا و معایب خاص خود است، به عنوان مثال، اگر یک سنسور نوری را انتخاب کنید، مقرون به صرفه خواهد بود، اما مستعد دور زدن با حملات جعلی است. ادعا می شود که اسکنرهای اثر انگشت خازنی نسبت به اسکنرهای نوری ایمن‌تر هستند، با این حال، آنها می توانند به شرایط پوست انگشت مانند آلودگی ها یا رطوبت حساس تر باشند. از سوی دیگر، حسگرهای اثرانگشت اولتراسونیک نه تنها از انواع حسگرهای اپتیکال و خازنی ایمن‌تر هستند، بلکه تحت تأثیر آلودگی‌های انگشت نیز قرار نمی‌گیرند.
برخلاف سنسورهای نوری که با استفاده از یک منشور، اثر انگشت شما را با یک دوربین دیجیتال با بازتاب کامل داخلی می‌گیرند، حسگرهای خازنی اثر انگشت این کار را با استفاده از یک سری مدارهای خازن کوچک برای خواندن اثر انگشت انجام می‌دهند. از طرفی سنسورهای اثرانگشت اولتراسونیک که نسبت به انواع اپتیکال و خازنی پیشرفته‌تر به حساب می آیند، اثر انگشت شما را با امواج صوتی اولتراسونیک می خوانند.
اسکنرهای اثر انگشت اثر انگشت را می‌خوانند و برای انجام این کار، باید از یک فناوری استفاده کنند. اسکنرهای اثرانگشت به کاربران این آزادی را می دهند که با روش حسی مورد نظر خود، اسکنر را انتخاب کنند. اولین و هنوز بسیار رایج ترین روش سنجش، سنجش نوری است که در طیف گسترده ای از اسکنرهای اثر انگشت استفاده می شود. فناوری‌های حسگر اثر انگشت بسیار بیشتری وجود دارد، با این حال، حسگر خازنی و فراصوت دیگر فناوری‌های حسگر رایج در اسکنرهای اثر انگشت هستند.

 

اسکنر اثر انگشت مستقل

ماژول‌های بیومتریک OEM یا ماژول‌های تعبیه‌شده، اسکنرهای اثرانگشت آماده برای تولیدکنندگان محصولات مختلف هستند تا بدون طراحی و توسعه از ابتدا از آن‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک خودروی نسل بعدی با امنیت اثر انگشت تولید کنید، می‌توانید تمرکز خود را بر روی عملکرد و طراحی اصلی خودرو بدون صرف زمان و هزینه برای توسعه حسگر اثر انگشت برای آن حفظ کنید. ماژول های OEM یک راه عالی برای ساخت یک محصول بدون سرمایه گذاری در بسیاری از جنبه‌های آن هستند.
دستگاه های حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت نمونه خوبی از سیستم های مستقل هستند که از اسکنر اثر انگشت برای رسیدن به هدف خود استفاده می کنند. آنها از قبل برنامه ریزی شده‌اند تا اطلاعات زمان و حضور افراد مرتبط با اثر انگشت آنها را ضبط کنند. آنها معمولاً به عنوان دستگاه های مستقل در دسترس هستند که می توانند داده های حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت را بدون کمک هیچ سیستم خارجی ضبط و پردازش کنند. با این حال، سازمان‌ها ممکن است از دستگاه‌های خارجی بخواهند که داده‌های حضور و غیاب را وارد کرده و آن‌ها را بیشتر پردازش کنند، به عنوان مثال. برای تولید حقوق و دستمزد و غیره
اسکنرهای اثر انگشت مستقل نیز مجهز به کد نرم افزاری مورد نیاز برای ضبط، پردازش و ذخیره داده‌های بیومتریک هستند. آنها برای کار کردن به نیروی محاسباتی خارجی نیاز ندارند. از سوی دیگر، دستگاه هایی مانند ماژول های OEM اثر انگشت، اسکنر اثر انگشت USB و غیره به یک دستگاه خارجی برای اسکن و پردازش داده های بیومتریک نیاز دارند.
اسکنرهای اثر انگشت مستقل مجهز به سخت افزار و نرم افزار اختصاصی برای انجام یک کار خاص (مانند سیستم های حضور و غیاب اثر انگشت) هستند. این اسکنرهای اثر انگشت خودمتکی همه چیزهایی را که برای به دست آوردن، ذخیره و پردازش اثر انگشت نیاز است را در خود جای داده است. آنها دارای حافظه داخلی، قدرت پردازش و حافظه برای پردازش و ذخیره الگوهای اثر انگشت هستند.
بر اساس قدرت پردازش: شما می توانید اسکنر اثر انگشت را فقط برای خواندن اثر انگشت خود انتخاب کنید و آنها را بر روی یک دستگاه خارجی پردازش کنید (مانند یک گوشی هوشمند/رایانه شخصی با یک برنامه سازگار برای پردازش اثر انگشت) یا می توانید اسکنر اثر انگشت را با قابلیت خواندن به عنوان انتخاب کنید. و همچنین اثر انگشت خود را پردازش و ذخیره کنید.

 

کلام آخر

علیرغم ظهور بسیاری از فناوری‌ها و دستگاه‌های بیومتریک، اسکنرهای اثر انگشت به دلیل مزایای متعددی که ارائه می‌دهند، توانسته‌اند ارتباط خود را حفظ کنند. نه تنها این، آنها در حال حاضر محبوب تر از همیشه هستند. همانطور که مطالعه مرکز هویت دانشگاه تگزاس به این نتیجه رسید که افراد با اثر انگشت راحت‌تر از هر روش دیگری هستند. محبوبیت اسکنرهای اثر انگشت در حال افزایش است.
با شروع فناوری اثر انگشت به عنوان تنها نماینده، بیومتریک اکنون چندین روش دارد، از جمله بسیاری از بیومتریک های معمولی که هنوز در مرحله آزمایشی هستند. بیومتریک رفتاری این لیست را بیشتر گسترش می‌دهد و شامل الگوهای رفتاری دقیق مانند تایپ کردن و حتی استفاده از یک دستگاه صفحه لمسی است که می تواند برای شناسایی منحصر به فرد شما استفاده شود.

مطالب پیشنهادی : عملکرد اسکنر اثر انگشت در هوای سرد | دور زدن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی | نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا