دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

معرفی بهترین دستگاه های حضور و غیاب انگشتی

در دهه گذشته دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ، پرکاربردترین سیستم ثبت تردد در کشور ما بوده است. استفاده از اثر انگشت محدود به دستگاه حضور و غیاب نمی‌شود. از زمان‌های دور اثر انگشت برای شناسایی و تشخیص هویت انسان به کار می‌رفته و شاید مهمترین کاربرد آن، شناسایی مجرمان از طریق شناسایی رد انگشت بود. اما مدتها قبل از آن نیز، چینی های باستان از اثر انگشت به جای امضاء در اسناد مهم استفاده می کردند.

در حال حاضر اثر انگشت یکی از مهمترین و پرکاربردترین راهکارهای بیومتریک شناسایی و احراز هویت افراد است که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف از جمله دستگاه حضور و غیاب دارد. ویدئوی زیر کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی را توضیح می دهد.

 

 

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی از برندهای مختلف

دستگاه-حضور-غیاب-انگشتی-fingkey

دستگاه  FingKey

اثر انگشت ، کارت ، کد

حضور-غیاب-اثر-انگشتی-ubio-x-slim

دستگاه  UBio-X-Slim

اثر انگشت ، کارت

دستگاه-حضور-غیاب-اثر-انگشت-f22

دستگاه F22

اثر انگشت ، کارت

دستگاه-حضور-غیاب-اثر-انگشتی-biostation2

دستگاه  BioStation-2

اثر انگشت ، کارت

دستگاه-حضور-غیاب-uface302

دستگاه UFace302

اثر انگشت ، کارت ، چهره

دستگاه-uf100

دستگاه  UF100

اثر انگشت ، کارت ، چهره

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ، اولین مدل از دستگاه‌های ساعت زنی بیومتریک است که به کار گرفته شده است. در این نوع دستگاه ، اثر انگشت کاربر توسط سنسور اثر انگشت اسکن شده و جهت شناسایی و ثبت تردد استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه اثر انگشت در هر 10 انگشت متفاوت است، شما می‌توانید برای هر کاربر تا 10 نمونه انگشت بر روی دستگاه حضور و غیاب تعریف کنید. البته باید دستگاه نیز این قابلیت را داشته باشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی با چالش‌های مختلفی روبرو است و در برخی از موارد مانند خشکی و سرد بودن انگشت، زخم جراحت روی پوست و بیماری‌های پوستی به سختی می‌تواند اثر انگشت‌ ها را شناسایی کند. یکی دیگر از مشکلات سیستم‌های بیومتریک از جمله دستگاه اثر انگشتی، امکان ساخت نمونه تقلبی اثر انگشت و دور زدن دستگاه است. مهمترین چالشی که در حال حاضر دستگاه‌ های حضور و غیاب اثر انگشتی با آن روبرو هستند، امکان شیوع بیماری‌های مسری از جمله کووید-19 از طریق لمس سطح سنسور دستگاه ساعت زنی است.

شاید با توجه به این مشکلات مجاب شوید که دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی خود را کنار بگذارید و یا دستگاه دیگری خریداری نمائید. دست نگه دارید! تمامی مشکلات ذکر شده، راهکار دارد.

الگوریتم‌های جدید به کار گرفته شده در حسگر های اثر انگشت، قابلیت خواندن انواع اثر انگشت، از جمله اثر انگشت‌های خشک و کم کیفیت را نیز داراست. سیستم‌های جدید انگشتی مجهز به تکنولوژی ضد جعل (LFD) هستند که توانایی تشخیص اثر انگشت زنده از نمونه تقلبی را دارا هستند.

اما در مورد گسترش ویروس کرونا، با توجه به اینکه مدت لمس سنسور بسیار کوتاه است و با توجه به امکان ضد عفونی دستگاه  و همچنین پاکسازی و ضد عفونی انگشت دست پس از ثبت تردد، جای هیچگونه نگرانی نیست و می‌توان با خیال راحت از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده کرد. در ضمن با ضد عفونی و پاکسازی مستمر سنسور دستگاه و همچنین ضد عفونی انگشت بعد از ثبت تردد، خیال‌تان از بابت انتقال ویروس کاملاً راحت خواهد بد.

دستگاه حضور و غیاب انگشتی با وجود تمام کاستی‌ها، هنوز هم یکی از قابل اعتمادترین راهکارهای شناسایی و ثبت تردد است. علاو بر این مدل دستگاه از قیمت بسیار مناسبی نسبت به سایر سیستم‌های بیومتریک برخوردار است و خرید آن از لحاظ اقتصادی، به صرفه تر است.

 

بهترین دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

برای انتخاب و خرید بهترین دستگاه حضور و غیاب انگشتی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • کیفیت بالای سنسور(اسکنر) اثر انگشت
 • استفاده از جدیدترین الگوریتم‌ها در سنسور دستگاه
 • قابلیت تشخیص اثر انگشت زنده از نمونه‌های جعلی (تکنوژی LFD)
 • شناسایی انگشت‌های خشک و یا با کیفیت پائین
 • تناسب ظرفیت ذخیره‌سازی الگوهای اثر انگشت با تعداد پرسنل
 • عملکرد مناسب در فضای باز و یا در نور خورشید
 • قیمت مناسب

 

اثر انگشت چیست ؟

اثر انگشت عبارت است از برجستگی ، شیارها (پستی  و بلندی های ) روی انگشت . یکی از مهمترین نقش‌های خطوط موجود بر روی اثر انگشت، ایجاد اصطحکاک بین سر انگشتان و اشیاء مختلف باشد. به طور مثال با استفاده از این اصطحکاک می‌توانیم قلم در دست گرفته و بنویسیم و یا اشیاء مختلف را لمس کرده و در دست بگیریم.

خطوط و برجستگی‌های موجود بر روی انگشتان انسان، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در تمامی انسانها متفاوت است. حتی این خصوصیات در انگشتان دست یک انسان نیز متفاوت است، به این معنی که ویژگی‌های اثر انگشت هر دست انسان با انگشت‌‌های دیگر متفاوت است. تکنولوژی‌های نوین می‌توانند توسط حسگرهایی این خطوط را خوانده و توسط آن افراد مختلف را شناسایی کنند.

 

احراز هویت با اثر انگشت چطور کار می‌کند ؟

ثبت-اثر-انگشت

برای اینکه ویژگی‌های منحصر به فرد اثر انگشت هر شخص را بخوانیم نیاز به یک قرائت گر (Reader) داریم که به آن اسکنر ، حسگر یا سنسور گفته می‌شود.

هر انگشت باید ابتدا بر روی سیستم  مورد نظر معرفی (ثبت نام) شود، تا سیستم در مراحل بعدی بتواند آن را شناسایی نماید. در ابتدا باید انگشت خود را به صورت صحیح بر روی سطح اسکنر قرار دهید. اسکنر یک تصویر از اثر انگشت شما را اخذ کرده و برای سیستم بیومتریک ارسال می‌کند. ویژگی‌های منحصر به فرد از روی تصویر اخذ شده استخراج می‌شود و تحت عنوان الگوهایی در بانک اطلاعاتی سیستم بیومتریک ذخیره می‌شود.

در مرحله بعد که شما اثر انگشت خود را بر روی اسکنر قرار دهید، تصویر آن با الگوهای ذخیره شده در بانک اطلاعاتی مطابقت داده شده و در صورتی که الگوهای مشابه به آن در سیستم موجود باشد، شناسایی با موفقیت صورت می‌گیرد.

بر روی دستگاه حضور و غیاب انگشتی نیز، پس از شناسایی انگشت کاربران، ورود یا خروج آن‌ها ثبت می‌گردد.

 

مطالب مرتبط : جعل انگشت و دور زدن دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی | چه چیزی اثر انگشت را از بین میبرد؟ | مشکل عدم شناسایی اثر انگشت | الگوهای اثر انگشت | عملکرد اسکنر اثر انگشت در هوای سرد | نحوه کار با دستگاه ساعت زنی اثر انگشتی | راههای تغییر اثر انگشت | بهترین بیومتریک کدام است؟ | احراز هویت بیومتریک | لیسست قیمت اسکنر اثر انگشت

 

انواع سنسور اثر انگشت

بر اساس فناوری‌های مختلف، سنسورهای مختلف اثر انگشت تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از این سنسورها بر اساس عملکردشان می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. در ادامه با مهمترین سنسورهای اثر انگشت به طور مختصر آشنا می‌شویم :

1. سنسور خازنی

در سنسور یا اسکنر خازنی با انتقال الکتریسیته از یک خازن به سطح پوست، انگشت اسکن شده و اطلاعات آن اخذ می‌شود. هرچه فاصله انگشت با سنسور کمتر باشد، امکان انتقال نیرو میان خازن و پوست انگشت بیشتر است. سنسور خازنی، نقوش روی انگشت را مانند تپه و دره می‌بیند. برجستگی‌ها به خازن نزدیک‌ترند و فرورفتگی‌ها از آن دورند. بنابراین سنسور خازنی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های پوست دست را مانند نقطه‌های روشن و تاریک پیکسل‌ها می‌بیند و یک تصویر دو بعدی از آن اخذ کرده و ذخیره می‌کند. از این نوع حسگر در برخی از انواع دستگاه حضور و غیاب انگشتی استفاده می‌شود.

2. سنسور فراصوتی (ultrasonic)

سنسور اولتراسونیک تصویر سه بعدی (مشابه تصاویر سونوگرافی) از فرورفتگی و برآمدگی‌های انگشت انسان تهیه می‌کند و به همین دلیل نسبت به سنسور خازنی از دقت بالاتری برخوردار است. این سنسور می‌تواند بر روی فلز و شیشه نیز عملکرد دقیقی داشته باشد و در ضمن فاصله انگشت و سنسور نیز می‌تواند بیشتر باشد.  به دلیل اسکن سه بعدی اثر انگشت سنسور اولتراسونیک، امکان جعل و دور زدن دستگاه بسیار کم است

3. سنسور نوری (optical)

سنسور نوری یکی از پرکاربردترین انواع سنسور اثر انگشت است. در این اسکنر نوری از داخل سنسور به انگشت انسان ساطع شده و توسط آن پستی و بلندی‌های پوست آشکار شده و اسکن می‌شود. سنسور نوری یکی از راهکارهای مقرون‌ به‌ صرفه و قابل اعتماد بوده و به دلیل پشتیبانی از سطوح وسیع، برای اسکن همزمان چندین اثر انگشت کارایی بهتری دارد. بسیاری از دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی از این نوع سنسور استفاده می‌کنند.

4. سنسور حرارتی

عملکرد این سنسور تا حدودی شبیه سنسور خازنی است. با این تفاوت که در این روش تغییرات حرارتی قسمت‌های پوست اندازه‌گیری و مبنای تشخیص قرار می‌گیرد. نقاط نزدیک‌تر (برجستگی‌ها) حرارت بیشتری نسبت به نقاط دورتر (فرورفتگی‌ها) ایجاد می‌کنند و به این صورت یک تصویر دو بعدی از سطح انگشت ایجاد می‌شود.

 

کاربرد اسکنر اثر انگشت

همانطور که عنوان شد، اثر انگشت به عنوان یکی از شناسه‌های پرکاربرد بیومتریک ، نقش مهمی در سیستم‌های احراز هویت ایفا می‌کند. حسگرهای اثر انگشت به دو صورت به کار گرفته می‌شوند. در روش اول اسکنر اثر انگشت به صورت یک دستگاه جداگانه به کار گرفته می‌شود. در این روش اثر انگشت افراد توسط اسکنر خوانده و پردازش می‌شود و در نهایت داده‌های مورد نیاز برای نرم‌افزار یا سیستم مربوطه ارسال می‌گردد. نمونه بارز این مدل، اسکنر های اثر انگشت مورد استفاده در پیشخوان‌های ارائه خدمات الکترونیکی، مراکز دریافت عدم سوء پیشینه و سایر ادارات است.

اسکنر-اثر-انگشت

اما اسکنرهای اثر انگشت بیشتر به صورت یک ماژول داخلی (Embedded) بر روی دستگاه‌های مختلف تعبیه شده و نقش قرائت‌گر را دارند. به طور مثال سنسور اثر انگشت تعبیه شده بر روی گوشی‌های هوشمند، دستگاه ‌های ساعت زنی، کنترل تردد و …

 

سوالات متداول بخش دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

بر روی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، برای هر پرسنل چند انگشت میتوان تعریف کرد؟

در بیشتر دستگاه‌ها ، برای هر کاربر تا 10 انگشت میتوان تعریف کرد. البته به تنظیمات دستگاه هم بستگی دارد. توصیه میشود برای هر شخص حداقل 2 اثر انگشت تعریف کنید.

آیا با استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی امکان انتقال ویروس کرونا وجود دارد؟

با لمس هر سطحی امکان انتقال کرونا وجود دارد. اما بر روی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی تا حد زیادی نباید نگران بود. چرا که : 1. با توجه به اینکه زمان لمس سنسور اثر انگشت در حد یک ثانیه است 2. دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی مورد استفاده عموم مردم نیست و به صورت محدود در یک مجموعه محدود و کنترل شده، استفاده می‌شود. 3. با ضد عفونی سنسور در هر روز و همچنین پاکسازی انگشت پس از ثبت تردد، خیالمان از انتقال ویروس راحت است.

بر روی دستگاه های حضور و غیاب ، بیشتر از چه نوع سنسور اثر انگشت استفاده می‌شود؟

سنسور نوری پرکاربردترین حسگر اثر انگشت بر روی دستگاههای ساعت زنی است، اما از سنسور خازنی نیز بر روی بعضی از دستگاهها استفاده می‌شود.

5 دیدگاه

 1. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی با قیمت زیر ۵میلیون کدوم دستگاه خوبه ؟

 2. دستگاه حضور و غیاب انگشتی بهتره یا چهره ؟ برای یک شرکت پنجاه نفره شما کدوم یکی رو پیشنهاد می کنید ؟

  1. سلام
   در این مورد تعداد نفرات چندان مهم نیست. باید ببینید شرایط کاری‌تان به چه شکل است، اگر محیط کارگری با کارهای فیزیکی با دست دارید، احتمال دارد که اثر انگشت بعضی از کارکنان مشکل داشته باشد که در این مورد باید بیشتر دقت کنید.
   اگر محیط کاری اداری دارید، تفاوتی ندارد از کدام نوع دستگاه استفاده نمائید.
   در کل اگر از نظر بودجه محدودیتی ندارید، می‌توانید از دستگاه ترکیبی که شامل هر دو ماژول شناسایی انگشت و چهره است، استفاده نمائید.

 3. به نظر من در حال حاضر دستگاه حضور و غیاب انگشتی بهترین انتخاب برای شرکتهای مختلفه. خوبیه این دستگاه اینکه شما میتونید برای هر کدوم از پرسنل تا 10 تا انگشت تعریف کنید و اگه کسی یه انگشتش مشکل پیدا کرده میتونه از انگشتای دیگه استفاده کنه در صورتیکه سیستمهای دیگه مثل تشخیص چهره همچین امکانی ندارند. در ضمن قیمت این مدل خیلی مناسبه و کسایی که دنبال خرید ارزون هستند میتونند دستگاه اثر انگشتی بخرند. برند zkteco هم خیلی عالیه اگه خواستید بخرید من که این دستگاه رو داشتم و ازش راضیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا