از چه نوع دوربین مداربسته ای برای تشخیص چهره استفاده می‌شود ؟

یکی از فناوری‌های کاربردی که به دوربین‌های مداربسته هوشمند اضافه شده است، فناوری پردازش تصویر (VCA) است که می‌تواند جزئیات تصویر را تجزیه و تحلیل کند. این فناوری قابلیت‌های زیادی دارد و امکانات بسیاری در اختیار ما قرار می‌دهد. تشخیص حرکت ، شمارش افراد ، تشخیص عبور از خط و تشخیص چهره از جمله قابلیت‌های مهم سیستم پردازش تصویر (Video Content Analyze) هستند. در این بخش به بررسی دوربین مداربسته تشخیص چهره می‌پردازیم.

دوربین مداربسته تشخیص چهره (Face Detection) با استفاده از پارامترهای بیومتریک اجزای صورت انسان، چهره آنها را شناسایی می‌کند و به همین راحتی می‌توانید متوجه شوید که چه افرادی و در چه زمان‌هایی به محل کار یا منزل و هر مکان دیگری وارد شده‌اند.

برای اینکه از این قابلیت استفاده کنید، باید ابتدا چهره افراد مورد نظر را در سیستم معرفی کرده باشید. دوربین مداربسته تشخیص چهره با اسکن نقاط مختلف چهره افراد، آنها را با الگوهای ذخیره شده در بانک اطلاعاتی خود مقایسه کرده و هویت فرد را برای شما مشخص می‌کند.

دوربین مدار بسته تشخیص چهره از نرم افزارهای هوشمند برای شناسایی  استفاده می‌کنند. این نرم افزارها شامل الگوریتم‌های هوشمند هستند که با استفاده از هوش مصنوعی مشخصات ظاهری صورت هر فرد را بررسی کرده و به کمک پارامترهای بیومتریک موجود در صورت مانند فاصله چشم‌ها، فک، گونه‌ها، لب‌ها،فرم ابروها، پیشانی و… هویت او را شناسایی و ثبت می‌کنند.

برای افزایش کارایی و عملکرد دوربین مدارسته تشخیص چهره ،این دوربین‌ها باید در ارتفاعی نصب شوند تا بتوانند چهره تمامی افراد با محدوده قدی متفاوت را شناسایی کنند. برای نتیجه گیری بهتر می‌توان دو دستگاه دوربین تشخیص چهره در ارتفاع‌ های مختلف نصب کرد. تابش مستقیم نور نیز بر عملکرد این سیستم‌ها تأثیر‌گذار است. بنابراین دوربین‌ها را در مکانی نصب کنید که نور خورشید یا نورهای محیطی به صورت مستقیم بر آن نتابد.

این همان فناوری است که به صورت گسترده در گوشی‌های هوشمند (smart Phone) و دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره نیز استفاده می شود.

 

تشخیص-چهره-در-دوربین-مداربسته

 

مزایای دوربین مداربسته تشخیص چهره

جمع آوری شواهد : اگر امنیت محل کار یا منزل‌تان اهمیت دارد و همیشه مشکلات یا اتفاقات مختلفی در این اماکن رخ می‌دهد، دوربین مداربسته تشخیص چهره می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این دوربین‌ها مدارک و شواهد کافی را برای بررسی وقایع و رویدادها در اختیار شما قرار می‌دهند.

جلوگیری از وقوع جرم :  یکی از کاربردهای سیستم ‌های مداربسته جلوگیری از وقوع جرم است. دوربین های مداربسته تشخیص چهره عملکرد بهتری نسب به سایر دوربین‌ها در این زمینه دارند. ترس از شناسایی چهره، عامل بازدارنده‌ای برای ارتکاب جرم و تخطی از مقررات و قوانین توسط افراد خاطی خواهد بود.

نظارت بهتر بر فعالیت‌ها و رخدادها :  روزانه فعالیتها و وقایع زیادی در یک ساختمان (به خصوص شرکت‌ها) رخ می‌دهد. با نصب دوربین تشخیص چهره می‌توان نظارت بهتری بر فعالیت افراد و کارکنان شرکت داشت. شما می‌توانید با کمک این سیستم رخدادهای روزانه را به صورت دقیق بررسی کنید و عملکرد پرسنل خود را ببینید. البته بسیاری از افراد استفاده از دوربین‌های تشخیص چهره در امکان عمومی یا شرکت‌ها را ناقض حریم خصوصی می‌دانند و مخالف به کارگیری این سیستم‌ها هستند.

پردازش سریع : فرآیند شناسایی و تشخیص چهره در کسری از ثانیه انجام می‌شود. در عصر حاضر که فناوری‌های پیشرفته‌ای در اختیار مجرمان و افراد خاطی جهت خرابکاری قرار دارد. یک تکنولوژی شناسایی چهره که سریع و ایمن باشد، کمک زیادی در شناسایی افراد در سریع‌ترین زمان ممکن خواهد کرد.

امنیت : با تجهیز سیستم های کنترل دسترسی به فناوری تشخیص چهره، دسترسی افراد فقط بعد از شناسایی چهره و احراز هویت آنها امکانپذیر است. بنابراین ورود و دسترسی افراد غیر مجاز به مجموعه شما بسیار سخت و حتی غیر ممکن خواهد شد.

 

از کابردهای مهم دوربین مداربسته، استفاده از آن در پارکینگ‌های مختلف است. شما می‌توانید مقاله سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا