دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

معرفی بهترین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از راهکارهای بیومتریک بدون تماس است که به خصوص در زمان شیوع ویروس کووید 19 محبوبیت بسیاری کسب کرده و کاربرد آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. گزافه گویی نیست اگر بگوییم در حال حاضر سیستم تشخیص چهره راحت‌ترین و منسجم‌ترین راهکار شناسایی و تأیید هویت افراد است. در این بخش بهترین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره بازار را به شما معرفی می کنیم، تا بتوانید با مقایسه آنها انتخاب مناسبی داشته باشید. در ادامه الگوریتم‌های مختلف شناسایی چهره شرح داده می‌شود و در انتها نکات مهمی در مورد خرید دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره در اختیار شما قرار می‌گیرد. اگر علاقمند به این حوزه هستید، قطعاً از مطالعه این مقاله پشیمان نخواهید شد. با ما همراه باشید.

در یک پست دیگر ، انواع دستگاه حضور و غیاب را معرفی کرده‌ایم. اونجا شما می‌تونید با سیستم‌های مختلف ثبت تردد آشنا شده و دستگاه مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره، را به شما معرفی می‌کنیم. برای مشاهده مشخصات هر یک از دستگاهها بر روی لینک آن کلیک کنید.

 

بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

در این بخش تعدادی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره از برندهای مختلف معرفی می شوند.

بهترین-دستگاه-حضور-غیاب-تشخیص-چهره

 FaceStation-F2

ثبت تردد با چهره و اثر انگشت

محصول شرکت Suprema

دستگاه-تشخیص-چهره-proface-x

 ProFace-X

ثبت تردد با چهره و کارت

محصول شرکت ZKTeco

حضور-غیاب-تشخیص-چهره-ubio-x-face

 UBio-X-Face

ثبت تردد با چهره و کارت

محصول شرکت Virdi

speed-face-v5l

 SpeedFace-V5L

ثبت تردد با چهره، انگشت و کارت

محصول شرکت ZKTeco

دستگاه-حضور-غیاب-تشخیص-چهره-fe500

 Fe500

ثبت تردد با چهره، کارت

محصول شرکت TrustOne

بهترین-دستگاه-حضور-و-غیاب-تشخیص-چهره

 ZKUface302

ثبت تردد با چهره، انگشت و کارت

محصول شرکت ZKTeco

 

تعریف چهره در دستگاه حضور و غیاب

اولین کاری که برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره باید انجام دهید، تعریف چهره پرسنل بر روی دستگاه است. تعریف چهره در دستگاه حضور و غیاب به این صورت انجام می‌گیرد که متصدی حضور و غیاب وارد منوی مدیریت کاربران – تعریف یا افزودن کاربر – چهره می‌شود. حالا باید کاربر روبروی دوربین دستگاه ساعت زنی قرار گیرد و به طوری که چهره او در کادر مشخص شده در صفحه نمایش دستگاه قرار گیرد. دراین حالت مدیر/متصدی دستگاه گزینه معرفی یا ثبت کاربر(چهره) را انتخاب می‌کند. دوربین چهره فرد را اسکن کرده و مشخصات آن را استخراج می‌کند و در نهایت در یک بانک اطلاعاتی در حافظه سیستم ذخیره می‌سازد. ممکن است که نیاز باشد که کاربر چهره خود را در چند حالت، روبروی دوربین قرار دهد. این کار را باید با راهنمایی صوتی دستگاه و یا متصدی سیستم انجام گیرد.

مشخصات چهره هر پرسنل به صورت الگوهایی در داخل حافظه ذخیره می‌شود و در زمان ثبت ورود و خروج مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که شخص در زمان ثبت تردد، روبروی دوربین تشخیص چهره دستگاه حضور غیاب قرار می‌گیرد. چهره فرد اسکن شده و مشخصات آن با الگوهای موجود در حافظه سیستم مقایسه می‌گردد و در صورتی‌که با یکی از الگوهای تطابق داشته باشد، شناسایی صورت گرفته و تردد ثبت می‌گردد.

برای مثال در ویدئوهای زیر نحوه ثبت نام یا تعریف چهره در دستگاه حضور و غیاب  را مشاهده می‌کنید.

 

 

4 ویژگی‌ بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دقت-بالای-شناسایی-چهره

دقت بالا در شناسایی چهره

تشخیص-چهره-سریع

تشخیص چهره سریع

تشخیص-چهره-زنده

دارا بودن قابلیت ضد تقلب

عملکرد-مناسب-در-شدت-نور

عملکرد مناسب در شدت نور کم و زیاد

 

فناوری تشخیص چهره چیست و چگونه کار می‌کند ؟

تکنولوژی تشخیص چهره یا Face Recognition، با استفاده از مشخصات منحصر به فرد صورت انسان، اقدام به شناسایی و تأیید هویت افراد می‌کند. مشخصات چهره می‌تواند توسط یک عکس یا ویدئو به این سیستم معرفی شود و یا توسط دوربین مخصوص، تصویر صورت اخذ شده و مورد استفاده قرار گیرد.
سابقه استفاده از این فناوری به دهه 1960 میلادی بر می‌گردد و در طی این مدت با توسعه بسیار به شکل پیشرفته امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عملکرد سیستم تشخیص چهره مانند هر سیستم بیومتریک دیگر شامل دو بخش ثبت نام (Enrollment) و شناسایی (Identification) است. برای استفاده از این تکنولوژی، ابتدا باید چهره فرد بر روی سیستم معرفی (ثبت نام ) شود. برای نمونه برداری اولیه (تعریف چهره)، ابتدا تصویر چهره شخص توسط دوربین تعبیه شده بر روی دستگاه حضور و غیاب اخذ شده و مورد پردازش قرار می‌گیرد. در مرحله بعد ویژگی‌های مورد نظر از روی تصویر چهره استخراج شده و به صورت الگو (Template) در بانک اطلاعاتی سیستم ذخیره می‌گردد. نقاط مختلف صورت مانند نقاطی از چشم (فاصله پلک‌ها) ، فرم بینی و نقاط اطراف آن ، ابروها ، دهان ، گونه ، چانه و همچنین بافت پوست، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که در شناسایی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرند.
هنگام شناسایی (ثبت تردد) ، پرسنل مقابل دوربین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره قرار می‌گیرند. چهره آنها اسکن شده و در صورت تطابق با الگوهای ذخیره شده در زمان ثبت نام، احراز هویت آن‌ها موفقیت آمیز بوده و ترددشان ثبت می شود.

الگوریتم‌ های تشخیص چهره

از سال 1960 میلادی که فناوری تشخیص چهره ابداع شد، این تکنولوژی از الگوریتم‌های مختلفی جهت شناسایی افراد استفاده کرده است. در ادامه به ترتیب با الگوریتم‌های مختلف شناسایی چهره آشنا خواهیم شد.

تشخیص چهره دو بعدی

این الگوریتم ابتدایی‌ترین روش شناسایی چهره است که از طریق اسکن دو بعدی صورت، اقدام به احراز هویت می‌کند. در این روش پس از قرارگیری فرد در جلوی دوربین، تصویر دو بعدی از چهره او ثبت شده و در زمان تشخص یا تأیید هویت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تشخیص چهره دو بعدی، ساده‌ترین روش شناسایی چهره است که از دقت و امنیت مناسبی برخوردار نیست. در این روش ویژگی‌های زیادی از چهره فرد استخراج نشده و عمق چهره تجزیه و تحلیل نمی‌شود. از این رو به راحتی می‌توان این سیستم را توسط یک فیلم یا عکس دو بعدی فریب داد.

تشخیص چهره سه بعدی

تشخیص چهره سه بعدی

تشخیص چهره سه بعدی با استفاده از نور IR (مادون قرمز) علاوه بر اسکن نقاط بیشتری از صورت، عمق صورت را نیز اسکن کرده و یک نقشه سه‌بعدی از چهره کاربران ایجاد می‌کند. بنابراین شناسایی سه بعدی نسبت به روش دو بعدی از دقت و امنیت بیشتری برخوردار بوده و جعل و تقلب در آن نیز به مراتب کمتر از روش قبلی است.

شناسایی چهره با ماسک

با شیوع ویروس کرونا و اجبار همگانی جهت استفاده از ماسک، الگوریتم‌های قدیمی شناسایی چهره با اختلالایی مواجه شدند. چرا که نقاطی از صورت مانند چانه، لب، گونه و بینی توسط ماسک پوشیده شده و قابل شناسایی نبود. این مسأله موجب ابداع روش دیگری در تشخیص چهره گردید. در روش جدید الگوریتم‌های شناسایی تغییر کرده و بر اساس نقاط دور چشم و ابروی افراد اقدام به شناسایی می‌کنند. بنابراین پوشش ماسک هیچ تأثیری بر روی شناسایی نقاط ذکر شده ندارد.
دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره جدید حتی این قابلیت را دارند که پوشش ماسک بر روی چهره را بررسی کرده و از تأیید هویت افراد فاقد ماسک خودداری کنند. در این روش ابتدا پوشش ماسک بر روی چهره فرد بررسی شده و فقط در صورت داشتن ماسک بر روی صورت، سیستم احراز هویت فرد را انجام می‌دهد. در غیر اینصورت هشداری مبنی بر عدم پوشش ماسک صادر می‌نماید.

شناسایی چهره با نور مرئی و یادگیری عمیق

تکنولوژی نور مرئی و یادگیری عمیق

نور مرئی و یادگیری عمیق دو تکنیک جدید هستند که در الگوریتم‌های جدید شناسایی چهره به کار رفته و موجب تحولی بزرگ در سیستم تشخیص چهره شده‌‌اند. استفاده از نور مرئی و یادگیری عمیق ، نقص سیستم‌های قبلی را پوشش می‌دهد و عملکرد بهتر سیستم تشخیص چهره در شناسایی چهره‌های جعلی را به ارمغان می‌آورد.
یادگیری عمیق (Deep Learning) که زیر مجموعه‌ای از یادگیری ماشین (ML) و هوش مصنوعی است، ویژگی‌های بیشتری از صورت فرد را استخراج کرده و تشخیص چهره دقیق‌تری در اختیار ما قرار می‌دهد.
الگوریتم جدید شناسایی با نور مرئی و یادگیری عمیق، مزایای بسیاری نسبت به روش‌های قبلی دارد. مزایای این روش به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان شناسایی چهره در حال حرکت و تا فاصله حداکثر 3 متر
 • افزایش سرعت تشخیص چهره
 • قابلیت ضد تقلب قوی (anti-spoofing)
 • شناسایی چهره در محدودهای با زاویه وسیع (تا 30 درجه)
 • شناسایی دقیق‌تر با استفاده از ویژ‌گی‌های بیشتر
 • قابلیت شناسایی چهره چند نفر به صورت همزمان (حداکثر 5 نفر)

البته قابلیت شناسایی چهره در حال حرکت می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. مزیت این ویژگی قابل انکار است، چرا که نیازی به ایستادن در مقابل دوربین نیست و سیستم می‌تواند افراد را در حال حرکت نیز شناسایی نماید. اما اگر همین سیستم در نقطه‌ای نصب شده باشد که تردد و رفت و آمد کارکنان در آن محیط زیاد باشد، امکان شناسایی و ثبت تردد به صورت اتفاقی نیز وجود دارد. ممکن است شخص پس از ورود به هر علتی دوباره از جلوی دوربین دستگاه تشخیص چهره عبور کند و تردد وی به صورت ناخودآگاه بر روی دستگاه حضور غیاب ثبت گردد.

توصیه می‌کنم پست مرتبط با این بخش را هم بخوانید : مشکلات سیستمهای تشخیص چهره و راهکار رفع مشکل

 

هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

منظور از هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره این است که با استفاده از راهکارهای مختلف مانند استفاده از فیلم، عکس یا ماسک چهره، دستگاه را فریب دهیم. همانطور که گفتیم برای هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره باید تصویر یا فیلم چهره شخص مورد نظر را داشته باشید و یا ماسک سه بعدی از صورت مورد نظر تهیه کرده باشید. اگر یکی از موارد موجود باشد و البته به شرط اینکه چهره فرد مورد نظر از قبل بر روی دستگاه ساعت زنی تعریف شده باشد، می‌توان عکس، فیلم یا ماسک را روبروی دوربین دستگاه گرفته و به این وسیله تردد را ثبت کرد و یا دسترسی لازم را از طریق دستگاه کنترل تردد به دست آورد.

هک-دستگاه-حضور-و-غیاب-تشخیص-چهره

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که آیا با استفاده از این روش می‌توان تمام دستگاه های حضور غیاب تشخیص چهره را فریب داد؟

سیستمهای قدیمی را می‌توان به این روش فریب داد و یا به اصطلاح هک کرد، اما فناوری‌های جدید تشخیص چهره از قابلیت ضد تقلب (Anti Fake) برخوردارند و به راحتی می‌توانند چهره زنده را از نمونه تقلبی تشخیص دهند. بنابراین برای اینکه از هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره جلوگیری کنید، حتماً از سیستمهای جدید که دارای فناوری ضد تقلب هستند، استفاده کنید.

 

4 نکته بسیار مهم برای خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

1. کیفیت دوربین

کیفیت تصویر، تأثیر به سزایی در شناسایی سریع و دقیق چهره دارد. از طرفی هرچه کیفیت دوربین مورد استفاده بیشتر باشد، کیفیت تصاویر تهیه شده نیز بالاتر خواهد رفت. بنابراین اگر به دنبال شناسایی چهره با سرعت و دقت بیشتر هستید،‌ باید به نوع و کیفیت دوربین تشخیص چهره اهمیت بیشتری بدهید و در انتخاب آن دقت نمائید. اگر به دنبال بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره می گردید، حتماً به کیفیت دوربین آن توجه داشته باشید.

2. ظرفیت ثبت نام (معرفی) چهره

دستگاه‌ های حضور و غیاب تشخیص چهره، ظرفیت مشخصی برای تعریف چهره پرسنل دارد. در واقع هر دستگاه برای تعداد مشخصی از کاربران طراحی و تولید می‌شود. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که دستگاه منتخب شما، ظرفیت معرفی چه تعداد الگوی چهره را داراست و آیا این میزان با تعداد کارکنان شما متناسب است ؟!

3. الگوریتم شناسایی چهره

یکی از نکات مهم در انتخاب بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، بررسی الگوریتم های آن است. دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره از الگوریتم‌های متفاوتی برای شناسایی و احراز هویت استفاده می‌کنند. همانطور که در بخش قبل مطالعه کردید، الگوریتم‌های قدیمی در شناسایی چهره، بسیار ساده و ضعیف عمل کرده و مشکلات بسیاری در شناسایی و احراز هویت افراد به وجود می‌آورند.
برای این که این مشکلات را حذف کرده یا کاهش دهید، باید از سیستم‌های جدید استفاده نمائید. الگوریتم‌های جدید، سرعت و دقت بیشتری داشته و امنیت بیشتری دارند. استفاده از فناوری‌‌های نوین، کارایی سیستم‌ شما را افزایش داده و موجب شناسایی و ثبت تردد سریع‌تر و دقیق تر خواهد شد.

4.تأثیر شدت نور بر تشخیص چهره

تابش-مستقیم-نور-خورشید

یکی از نکات مهم در انتخاب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، عملکرد و کارایی دوربین تشخیص چهره آن دستگاه در محیط‌های تاریک و یا محیط‌‌های با شدت نور بسیار زیاد است.
تابش نور و روشنایی محیط به طور قابل ملاحظه‌ای بر عملکرد شناسایی اسکنرها و دوربین‌های بیومتریک از جمله سنسور اثر انگشت و دوربین تشخیص چهره اثر گذار است و باعث اختلال در شناسایی شناسه‌های بیومتریک می‌گردد. برای همین توصیه می‌کنند که از نصب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در معرض تابش مستقیم خورشید یا نورهای شدید محیطی خودداری کنید.
در دوربین‌های جدید با بهره‌گیری از فناوری‌های برتر، تأثیر گذاری شدت نور بر دوربین کاهش یافته و این سیستم‌ها توانایی عملکرد مناسب در محیط‌های با نور زیاد یا محیط‌های تاریک را دارند. در واقع بهترین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، سیستمی است که در محیط های با نور بسیار کم و یا بسیار زیاد هم عمکلرد مناسبی داشته باشد.

در ادامه دو ویدئوی دیگر از نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را مشاهده می کنید.

 

قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بستگی به برند، مدل دستگاه و امکانات آن دارد. در حال حاضر دستگاه‌های تشخیص چهره در بازار از قیمت 3 میلیون تومان تا قیمت‌های بسیار بالا (بالای 50 میلیون تومان) وجود دارد. اما اگر خواستید یک سیستم با کیفیت خریداری کنید، می‌توانید با هزینه حدود 5 الی 8 میلیون تومان یک دستگاه ساعت زنی با کیفیت خریداری نمائید. برای مشاهده لیست قیمت دستگاه های حضور غیاب اینجا کلیک کنید.

 

سوالات متداول

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چطور کار می کند؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با استفاده از نقاط منحصر به فرد صورت انسان، آنها را شناسایی می کند. البته در سیستمهای جدید و با پوشش ماسک، این نقاط منحصر به فرد از روی نقاط اطراف چشم ، ابروها و پیشانی خوانده میشود.

آیا امکان هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره وجود دارد؟

سیستم‌های قدیمی از الگوریتم‌های ساده‌ای مانند تشخیص چهره دو بعدی استفاده می‌کنند، به راحتی توسط فیلم، عکس یا ماسک چهره فریب می‌خورند. اما در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره جدید، به دلیل استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته امکان فریب و هک وجود ندارد.

بهترین دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره کدامند ؟

در حال حاضر دستگاههای zk-uface302 ، FaceStation-F2، Ubio-X Face و SpeedFace-v5l از بهترین دستگاه های حضور غیاب تشخیص چهره هستند

جدیدترین الگوریتمهای مورد استفاده در دستگاه های حضور غیاب تشخیص چهره کدامند ؟

یادگیری عمیق (Deep Learning) و نور مرئی

3 دیدگاه

 1. به نظر من در حال حاضر دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، بهترین روش ثبت تردد کارکنان هست و در آینده نزدیک هم بیشتر از این مورد استفاده قرار خواهد گرفت

 2. سلام . با دستگاه تشخیص چهره می شه عنبیه چشم را هم اسکن کرد ؟ توی بازار شنیدم دستگاه تشخیص عنبیه هم هست میخواستم ببینم این دوتا یک هستن یا باهم فرق دارن

  1. سلام بر شما
   فناوری تشخیص چهره و شناسایی عنبیه با هم متفاوتند. تشخیص چهره صورت و شناسایی عنبیه، عنبیه چشم را اسکن میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا