چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای یک سنسور تشخیص ورود و خروج افراد است که در دو طرف درب (یکی سمت داخل و یکی سمت بیرون درب) نصب می‌شود. به محض نزدیک شدن افراد، سنسور آن را تشخیص داده و یک سیگنال برای مدار فرمان می‌فرستد و در نهایت درب باز می‌شود. البته در صورت عریض بودن درب اتوماتیک، می‌توان از چند سنسور برای پوشش کامل عرض عبور در دو سمت در استفاده کرد.

قبلاً راجع به درب اتوماتیک شیشه ای صحبت کرده‌ایم. اگر اطلاعات بیشتری راجع به آن داشتید، روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید تا اطلاعات کاملی راجع به دربهای اتوماتیک برقی داشته باشید. در این بخش با سنسور چشمی درب اتوماتیک آشنا خواهیم شد.

 

سنسور چشمی درب اتوماتیک شیشه ای چیست ؟

چشمی درب اتوماتیک برقی شامل دو قطعه سیاه یا سفید رنگ است که به آن سنسور یا فتوسل گفته می‌شود. چشمی یا فتوسل دارای دو بخش فرستنده و گیرنده است. در صورتیکه مانعی میان ارسال و دریافت امواج قرار گیرد، سنسور فعال شده و سینگالی برای مرکز فرمان یا کنترلر ارسال می‌کند. به این صورت درب برقی شیشه‌ ای فعال می‌شود. این سنسورها به اشکال مختلف بیضی، تخم مرغی و مستطیل در بازار وجود دارد.

چشمی-درب-برقی

 

انواع سنسور چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

توجه داشته باشید که چشمی درب اتوماتیک یک سنسور حساس به حرکت است و هر عاملی که باعث شکسته شدن موج ارسالی آن شود، سنسور چشمی را فعال می‌کند. به طور مثال علاوه بر تردد انسانی، عبور حیوانات و یا حتی حرکت برگهای داخل گلدان جلوی درب می‌تواند چشمی را فعال کند. در ادامه با دو نوع سنسور چشمی درب برقی آشنا می‌شویم:

  • سنسور مادون قرمز : این چشمی از امواج مادون قرمز برای تشخیص حرکت استفاده می‌کند. سنسور مادون قرمز دارای یک فرستنده و گیرنده است و امواج از فرستنده به گیرنده ارسال می‌شوند.  در صورت حرکت در محدوده سنسور و شکسته شدن موج، سنسور فعال شده و یک سیگنال به مرکز فرمان در اپراتور ارسال می‌کند. در این حالت اگر درب باز باشد، مانع از بسته شدن آن می‌شود و اگر درب بسته باشد، با فرمان کنترلر، درب باز می‌شود. به سنسور مادون قرمز، چشمی لای درب نیز می‌گویند.
  • سنسور ماکروویو : این سنسور امواج ماکرو را به اطراف (معمولاً به طرف پائین) ارسال می‌کند و این امواج بعد از برخورد با محیط به سنسور بازتابیده می‌شوند. طول موج ارسالی و دریافتی باید یکی باشد، در غیر اینصورت سیگنالی به کنترلر ارسال می‌شود. در صورتیکه فردی به درب نزدیک شده و در محدوده سنسور چشمی درب اتوماتیک قرار گیرد، توازن طول موج ارسالی و دریافتی به هم خورده و درب اتوماتیک فعال می‌شود.

انواع-سنسور-درب-برقی

 

3 عامل مؤثر در عملکرد نادرست سنسور درب برقی

  • نور شدید محیط : تابش نور شدید خورشید و یا فعال بودن نورهای محیطی مانند لامپهای فلورسنت در نزدیکی درب اتوماتیک شیشه ای، موجب ایجاد اختلال در ارسال و دریافت امواج سنسور چشمی شده و عملکرد آن را دچار مشکل می‌کند.
  • لرزش محل نصب : نصب چشمی در محل نامناسب که باعث لرزش آن شود، در کار آن اختلال ایجاد می‌کند. لرزش حاصل از حرکت درب و یا قطعات مکانیکی معیوب اپراتور از عواملی است که موجب لرزش چشمی شده و ایجاد مشکل می‌کند. 
  • رطوبت بالای محیط : اگر چشمی درب اتوماتیک شیشه ای در یک محیط مرطوب نصب شود و یا رطوبتی به آن برسد، به مرور زمان دچار مشکل شده و به آن آسیب می‌رسد.

1 دیدگاه

  1. خیلی خوب انواع چشمی رو توضیح دادید مرسی از مقاله تون موفق باشید .اگه امکانش بود یک ویدئو هم از عملکرد چشمی دربهای اتوماتیک میزاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا