سیستم حضور و غیاب【هر آنچه در حوزه حضور غیاب نیاز دارید】

حضور و غیاب پرسنل

سیستم حضور و غیاب یا اتوماسیون ثبت تردد، یکی از ملزومات اصلی در هر کسب و کار و ابزاری کاربردی جهت مدیریت ورود و خروج کارکنان است. یک سیستم حضور و غیاب مختص به دستگاه ثبت ورود/خروج نیست، بلکه در کنار دستگاه، به یک نرم‌افزار نیاز دارد. در این بخش به تمامی نیازهای شما در این حوزه پاسخ داده شده و ترکیب کاملی از انواع دستگاه و نرم افزار حضور غیاب را برای شما فراهم کرده‌ایم. علاوه بر این تمامی موارد مرتبط با این حوزه از جمله راهنمای نصب، تنظیمات، برقراری ارتباط، نحوه کار، تعمیرات و … را به شما آموزش خواهیم دارد.

 

سیستم حضور و غیاب چیست و چطور کار می‌کند ؟

یک سیستم حضور غیاب شامل یک دستگاه و نرم‌افزار است و وظیفه اصلی آن ثبت و جمع آوری ورود و خروج‌ها، انجام اصلاحات و پردازش و در نهایت ارائه گزارشات مورد نیاز به کاربر یا مدیر سیستم است. کارکنان ورود و خروج خود را بر روی دستگاه ثبت می‌کنند، این ترددها به نرم‌افزار منتقل شده و در آنجا اصلاحات مورد نیاز (ثبت ترددهای فراموش شده، مرخصی و مأموریت‌ها و…) بر روی آن صورت می‌گیرد. در انتها می‌توانید گزارشی که نیاز دارید را از سیستم تهیه کرده و در اختیار مدیر یا مسئول مربوطه قرار دهید.

 

 

دستگاه-حضور-و-غیاب

دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب یک دستگاه الکترونیکی است که ورود و خروج‌ پرسنل را از روش‌های مختلفی مانند کارت، اثر انگشت و … ثبت کرده و در حافظه خود ذخیره سازی می‌کند. در حال حاضر دستگاه‌های متنوعی از برندهای خارجی و شرکت‌های داخلی در بازار وجود دارد. ما در این بخش بهترین دستگاه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و با هر بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید می‌توانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و خریداری نمائید. برای مشاهده دستگاهها بر روی لینک دستگاه حضور و غیاب کلیک کنید.

 

برای مشاهده انواع دستگاه‌ ساعت زنی به تفکیک روش ثبت تردد می‌توانید بخش‌های زیر را مشاهده نمائید.

 

 

دستگاه-ورود-خروج-کارتی

حضور و غیاب کارتی

تکنولوژی کارت هوشمند یا smart card یکی از دستاوردهای بسیار پرکاربرد است که در صنایع مختلف از جمله جضور غیاب به کار می‌رود. کارت ساعت، اولین سیستم حضور و غیاب الکترونیکی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم به ساده‌ترین روش و با استفاده از کارت بدون تماس (RFID)، شماره پرسنل را شناسایی کرده و تردد آنها را ثبت می‌کند. در حال حاضر انواع کارت هوشمند معمولاً از دو فرکانس 125khz و 135.56mhz استفاده می‌کنند. برای مشاهده اطلاعات بیشتر بر روی حضور غیاب کارتی کلیک کنید.

 

 

دستگاه-ثبت-ورود-خروج-اثر-انگشتی

حضور و غیاب اثر انگشتی

حضور غیاب اثر انگشتی، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین روش‌های ثبت تردد است که از مشخصات منحصر به فرد انگشتان دست پرسنل برای شناسایی و ثبت ورود/خروج آن‌ها استفاده می‌کند. در این روش می‌توانید برای هر شخص تا 10 انگشت (برای یک شماره پرسنلی) تعریف کنید. بد نیست بدانید که این فناوری بیشتر به صورت تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی بر روی سیستم های حضور و غیاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر و مشاهده دستگاه‌ها، به بخش دستگاه اثر انگشتی مراجعه کنید.

 

 

دستگاه-حضور-و-غیاب-تشخیص-چهره

حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم‌های بیومتریک – تشخیص چهره از جمله جدیدترین راهکارهایی است که در حضور و غیاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. احراز هویت از طریق چهره، یکی از پرکاربردترین راهکارها در اتوماسیون ثبت تردد است که نیازی به لمس دستگاه ندارد. کافی است در برابر دوربین دستگاه بایستید تا چهره شما شناسایی شده و تردد ثبت شود. در زمان شیوع کرونا، امکان شناسایی چهره با پوشش ماسک نیز به این دستگاه‌ها اضافه شده است. در بخش دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، می‌توانید لیستی از این دستگاه‌ها را مشاهده کنید.

 

 

اسکن-عروق-خونی-کف-دست

حضور غیاب با اسکن کف دست

یکی از راهکارهای جدید که بر روی دستگاه های حضور غیاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، فناوری اسکن کف دست است که با استفاده از مشخصات هندسی (خطوط)  و یا عروق خونی کف دست، افراد مختلف را شناسایی می‌کند. شناسایی از طریق عروقی خونی کف دست، بدون تماس بوده و نیازی به لمس دستگاه ندارد. برای مشاهده سیستم‌ های مرتبط به بخش احراز هویت با با کف دست مراجعه نمائید.

 

 

احراز-هویت-با-تشخیص-عنبیه-چشم

حضور غیاب با تشخیص عنبیه

عنبیه چشم دارای مشخصات منحصر به فردی است که از آن برای احراز هویت در برخی از سیستم های از جمله حضور و غیاب استفاده می‌شود. الگوهای عنبیه در چشم راست و چپ با هم متفاوتند و برای هر شخص می‌توان دو نمونه تعریف کرد. در ضمن این روش هیچ ضرری برای چشم ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاهده دستگاه‌های مرتبط بر روی لینک دستگاه تشخیص عنبیه چشم کلیک کنید.

 

نرم-افزار-حضور-و-غیاب

نرم افزار حضور و غیاب

دستگاه ساعت زنی فقط ترددها را ثبت می‌کند. برای محاسبه کارکرد و گزارش گیری، شما نیاز به یک نرم افزار حضور و غیاب خواهید داشت. ورود و خروجهای ثبت شده بر روی دستگاه به  نرم افزار منتقل شده و پس از انجام پردازش‌های لازم در قالب گزارشات کاربردی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در بخش نرم افزار حضور و غیاب، اطلاعات بیشتری درباره انواع نرم‌افزارها و شرکت‌های فعال در این حوزه دریافت می‌کنید.

 

در حال حاضر نرم افزارهای حضور و غیاب به سه گروه نرم‌افزارهای ویندوزی، تحت وب و اپلیکشن تقسیم می‌شوند. برای دریافت اطلاعات درباره نرم افزار حضور غیاب ویندوزی به لینک بالا مراجعه کنید. در ادامه دو گروه کاربردی دیگر به شما معرفی می‌شود.

 

 

نرم-افزار-حضور-غیاب-تحت-وب

نرم افزار حضور و غیاب مبتنی بر وب

این نرم افزار نیازی به نصب بر روی کامپیوتر کاربران ندارد. نرم‌افزار و بانک اطلاعاتی بر روی سرور نصب می‌شود و کاربران از طریق یک مرورگر وب به پنل کاربری خود متصل می‌شوند. حضور و غیاب تحت وب متکی به یک سیستم عامل یا تجهیزات خاصی نیست و بر روی تمامی سیستم‌عامل‌ها و تمامی تجهیزات اعم از کامپیوتر و گوشی تلفن اجرا می‌شود. ما 10 نرم افزار حضور و غیاب تحت وب برتر را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

حضور-غیاب-با-موبایل

حضور و غیاب با موبایل

نرم افزار حضور و غیاب آنلاین نسل جدیدی از سیستم‌های ثبت تردد است که نیازی به دستگاه ساعت زنی ندارد. در این سامانه از طریق فناوری GPS و از طریق اپلیکشن نصب شده بر روی گوشی‌ هوشمند، موقعیت جغرافیایی پرسنل شناسایی شده و تردد آنها ثبت می‌شود. ما در این بخش ، 7 اپلیکشن برتر در حوزه حضور و غیاب آنلاین را معرفی کرده‌ایم.

بخش‌های مرتبط با دستگاه ساعت زنی

سیستم-حضور-و-غیاب

بهترین دستگاه حضور و غیاب : در این بخش با مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب یک دستگاه ورود/خروج مناسب آشنا خواهید شد. از جمله فاکتورهای مهمی که باید به آن توجه کنید، عبارتند از : برند، کیفیت و کارایی، استفاده از آخرین فناوری‌ها، تطابق بودجه با قیمت و امکانات جانبی. قبل از انتخاب یک سیستم مناسب جهت مدیریت حضور و غیاب پرسنل خود، توصیه می‌کنم، این بخش را ببینید.

قیمت دستگاه حضور و غیاب : برای مشاهده قیمت به روز انواع دستگاه ساعت زنی به این قسمت مراجعه نمائید. لیست قیمت، عوامل موثر بر قیمت و خرید دستگاه ارزان از جمله مواردی است که به آن دسترسی خواهید داشت. لیست موجود به صورت مستمر به روز رسانی خواهد شد.

دستگاه حضور و غیاب ایرانی : علاوه بر برندهای خارجی که در بازار ایران وجود دارد، برخی از شرکتهای داخلی نیز اقدام به تولید و عرضه دستگاه ورود/خروج می‌کنند. با کلیک بر روی لینک مربوطه با دستگا‌های تولید داخل و شرکتهای سازنده آنها آشنا خواهید شد. تقریباً تمامی سیستم های تولید داخل در این بخش معرفی شده‌اند. دستگاهای ایرانی قیمت نسبتاً مناسبی هم دارند و اگر به دنبال خرید یک سیستم ثبت تردد ارزان قیمت هستید، می‌توانید روی آنها نیز حساب باز کنید.

دستگاه ساعت زنی دست دوم : برخی از افراد به هر دلیلی از جمله کاهش هزینه‌ها، به دنبال خرید سیستم کارکرده هستند. اگر به دنبال خرید دستگاه دست دو هستید، این قسمت را از دست ندهید. در ضمن اگر دستگاهی برای فروش دارید، می‌توانید مشخصات آن را در فرم مربوطه وارد کنید، تا  در سایت نمایش داده شود. در انتهای مطلب هم اطلاعات مفیدی درباره خرید این نوع سیستم ها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

راهنمای نصب و راه‌اندازی : یکی از نکات بسیار مهم درباره دستگاههای ساعت زنی این ساعت این است که بتوانید به درستی آن را نصب و راه اندازی کنید و با دریافت آموزش‌های لازم، حداکثر بهره را از آن ببرید. در این بخش نکات مهم و کاربردی برای نصب و راه‌اندازی سیستم حضور غیاب، در اختیار شما قرار می‌گیرد. با رعایت این نکات، قطعاً در ادامه کار با سیستم، ابهامات و مشکلات بسیار کمتری خواهید داشت.

تنظیمات دستگاه  : برای اینکه بتوانید با یک دستگاه کنترل تردد به درستی کار کنید، باید به نحوه عملکرد آن آشنایی کامل داشته باشید و بتوانید تنظیمات و پارامترهای مد نظرتان را روی آن پیاده سازی نمائید. تنظیم تاریخ و ساعت، نحوه کار بخش مدیریت کاربران (اضافه کردن، ویرایش و حذف کاربران)، بازگردانی به تنظیمات اولیه و سایر تنظیمات کاربردی در این بخش به شما آموزش داده می‌شود.

ارتباط با دستگاه (معرفی پورت‌ها) : یکی از نکات بسیار مهمی که هر کاربر باید بداند، نحوه اتصال دستگاه ورود/خروج به نرم افزار و خواندن اطلاعات آن است. در این پست با پورتهای ارتباطی آشنا خواهید شد. اگر شما نتوانید اطلاعات ورود و خروج را از روی دستگاه ساعت‌زنی بخوانید، آن سیستم کارایی چندانی برای شما نخواهد داشت. بنابراین نیاز است که با درگاه‌های ارتباطی و نحوه اتصال با آن آشنا باشید.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی : همانطور که می‌دانید، سیستم های مبتنی بر اثر انگشت، از پرکاربردترین دستگاهها در حوزه کنترل ورود و خروج پرسنل هستند. اگر می‌خواهید با نحوه معرفی یا حذف اثر انگشت، تنظیمات، ثبت تردد و دریافت اطلاعات بر روی دستگاه انگشتی آشنا شوید، این قسمت برای شما کاربردی خواهد بود.

تعمیرات : بسیاری از کاربران در طی کار با دستگاه، با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند. متأسفانه برخی از شرکتها نیز در ارائه خدمات کوتاهی می‌کنند. همین موضوع باعث کنار گذاشتن سیستم از طرف کاربر و تقبل هزینه جهت خرید مجدد می‌گردد. در این بخش نکات بسیار کاربردی درباره تعمیر دستگاه ساعت زنی در اختیار شما قرار می‌گیرد و با تعدادی از شرکتهایی که در حوزه تعمیرات خدمات ارائه می‌دهند، به شما معرفی می‌گردد. البته این موضوع مهم را به یاد داشته باشید که تعمیر و دستکاری سیستم توسط افراد نابلد می‌تواند خسارات بیشتری را به بار آورد.

خدمات پس از فروش : در این قسمت، اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه گارانتی و خدمات پس از فروش (پشتیبانی) در اختیار شما قرار داده می‌شود. خرید بهترین اتوماسیون ثبت تردد، بدون بهره‌گیری از خدمات پشتیبانی مناسب، کارایی چندانی برای شما ندارد. بسیار مهم است که از کجا خرید می‌کنید و آیا شرکت مورد نظر گارانتی و خدمات مناسبی به شما ارائه می‌دهد یا نه!

بخش‌های مرتبط با نرم افزار

مطالب-مرتبط-با-نرم-افزار

نرم افزار حضور و غیاب رایگان : بیشتر شرکتها در ازاء فروش یک دستگاه ساعت زنی، یک نرم‌افزار رایگان نیز در اختیار مشتری قرار می‌دهند. علاوه بر اینها، بعضی از برنامه‌های رایگان بدون نیاز به دستگاه نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها نیز استفاده نمائید. ما راجع به این موضوع به صورت کامل صحبت کرده‌ایم که می‌توانید در پست مربوطه آن را مشاهده نمائید.

لیست حضور غیاب در اکسل : برخی از کاربران نمی‌خواهند، هزینه‌ای بابت مدیریت ورود و خروج کارکنان خود بپردازند و دوست دارند، از ابزارهای رایگان در این زمینه استفاده کنند. یکی از نرم افزارهای رایگانی که می‌توانید تردد پرسنل خود را در آن وارد کرده و کارکرد آنها را محاسبه نمائید؛ نرم‌افزار اکسل است. اگر اطلاعات کامل در این باره نیاز دارید، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

انواع شیفت کاری : یکی از نکات مهمی که باید در انتخاب نرم‌افزار مورد توجه قرار بگیرید. پشتیبانی آن از شیفت‌های کاری مختلف است. در هر شرکت، پرنسل به گروه‌های کاری مختلفی تقسیم می‌شوند که در بازه‌های زمانی متفاوتی در محل کار خود حاضر می‌شوند. مهمترین شیفتهای کاری عبارتند از : شیفت ثابت، چرخشی، ساعتی، شناور و نامنظم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید بر روی لینک انواع شیفت کاری در ابتدای متن کلیک کنید.

سیستم حضور و غیاب در سایت ویکی پدیا اینطور تعریف شده است :

یکی از نیازهای مدیران امروزی کنترل و نظارت بر کارکرد پرسنل و بهره‌وری آن هاست. یکی از این موارد کنترل و نظارت بر ورود و خروج کارمندان و همچنین محاسبه حقوقشان بر اساس این اطلاعات است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه‌های پیشرفته با بازار این امکان به راحتی و با کمترین هزینه‌ها در اختیار مدیران قرار گرفته‌است. با نصب دستگاه‌هایی که برای همین منظور طراحی شده‌اند در ادارت و شرکت‌ها، کارمندان در هنگام ورود. خروج با مراجعه به این دستگاه و با استفاده از ابزارهای مختلف مانند کارت‌های هوشمند، اثرانگشت، اسکن چهره و… ورود و خروج خود را ثیت می‌نمایند. این دستگاه‌ها در ابتدا به وسیله کارت‌هایی که در اختیار کارمندان قرار می‌گرفت عمل می‌کردنند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی از قابلیت‌های بیومتریک انسان نظیر اثرانگشت، عنبیه چشم، چهره و… بهره جستند که امکان هر گونه تقلب را از بین می‌برد و سهولت بیشتری برای کارمندان به همراه داشت.

 

علاوه بر اینها اطلاعات بسیاری درباره انواع مرخصی، مأموریت کاری، تأخیر و غیبت، یکپارچه سازی سیستم حضور و غیاب با سایر اتوماسیون‌ها، اشتباهات و چالش‌های مهم کاربران در این حوزه، جعل اثر انگشت برای دور زدن دستگاه و کلی اطلاعات دیگر در این سایت قرار داده شده است که با کلیک بر روی دسته‌بندی مورد نظردر منوی بالای صفحه می‌توانید به بخش مورد نظر دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا