درب اتوماتیک شیشه ای【انواع درب شیشه ای اتوماتیک】

درب اتوماتیک شیشه ای بدون فریم و فریم دار

درب اتوماتیک شیشه ای یکی از پرکاربردترین انواع درب اتوماتیک (برقی) است که در ورودی اماکن مختلف همچون مراکز تجاری، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها، مراکز آموزشی مانند دانشگاه و … نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب اتوماتیک شیشه ای دارای لت‌های شیشه ای متحرک است که در قالب فلزی مستحکمی قرار می‌گیرد. این پنل‌های شیشه‌ای توسط نیروی محرکه موتور به طرفین حرکت کرده و مسیر عبور را باز می‌کنند. این درب‌ها نمای شیک و زیبایی به ساختمان شما می‌بخشد و ورودی آسانی برای مراجعه کنندگان فراهم می‌آورد.

در حال حاضر در فروشگاه‌ها و مراکز تجاری، کمتر از دربهای سنتی استفاده می‌شود. باز و بسته شدن اتوماتیک و عدم نیاز به اقدام خاص برای باز شدن، جلوگیری از هدر رفتن انرژی در فصول گرم و سرد، بهره‌گیری از نور طبیعی در طی روز و بسیاری از مزایایی دیگر، موجب جایگزینی درب‌های اتوماتیک به جای دربهای سنتی شده است. این درب‌ها در کل امنیت، راحتی و آسایش بیشتری را برای مصرف کنندگان فراهم می‌سازند.

 

درب اتوماتیک شیشه ای چیست ؟

درب شیشه ای اتوماتیک دربی است که بدون دخالت نیروی انسانی و به صورت خودکار با استفاده از سنسورهای چشمی باز و بسته می‌شود. اپراتور و لت‌ های شیشه ای از مهم‌ترین بخش‌های یک درب اتوماتیک برقی هستند. این نوع درب می‌تواند به صورت تک لنگه (لت) و یا چند لنگه مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر عملکرد اتوماتیک می‌توان با استفاده از ورود کد (رمز) دستی، دکمه خروج و ریموت کنترل نیز دربها را باز و بسته کرد. در حال حاضر از درب های شیشه ای خودکار به صورت گسترده در ادارات و سازمان‌های مختلف اداری، بانک، بیمارسته‌ها، مراکز تجاری و سایر ساختمان‌ها استفاده می‌گردد. این دربها علاوه بر زیبایی خاصی که به ساختمان می‌بخشند، ورود و خروج افراد را نیز تسهیل می‌کنند.

 

درب اتوماتیک شیشه ای بدون فریم

درب-اتوماتیک-شیشه-ای-بدون-فریم

دربهای شیشه ای برقی بر مبنای داشتن یا نداشتن چهار چوب یا فریم دور شیشه به دو گروه فریم دار و بدون فریم (فریم لس) تقسیم می‌شوند. چهارچوب دربهای فریم دار معمولاً از جنس آلومینیوم است که در عرضهای مختلفی تولید و اجرا می‌شود. پرکاربردترین عرض مورد استفاده در دربهای شیشه ای عبارتند از 3، 5، 8 و 12 سانتی‌متر. سایر سایزها نیز به صورت سفارشی قابل ساخت و اجراست.

درب اتوماتیک شیشه ای بدون فریم یا فریم لس فاقد چهارچوب آلومینیومی است و از شیشه‌های سکوریت با یراق آلات مخصوص جهت اتصال به غلطک‌های متحرک استفاده می‌شود. این دربها باید بگونه‌ای از بالا و پائین مهار شوند، تا تنش سازه‌ اصلی به شیشه‌ها منتقل نشود. برای درزگیری درب اتوماتیک بدون فریم از موادی مانند چسب‌های پلی یورتان و سیلیکونی استفاده می‌شود.

دربهای بدون فریم، فضای کمتری نسبت به دربهای دارای فریم اشغال کرده و بدین ترتیب فضای بازشوی بیشتری فراهم می‌کنند. در ضمن در این گونه از دربهای برقی، امکان استفاده از حداکثر نور محیط میسر می‌باشد. توجه داشته باشید که این نوع درب به دلیل نداشتن چهارچوب، ظریف و آسیب پذیر است. بنابراین استفاده از آن در اماکن شلوغ و پرتردد (به دلیل امکان برخورد ضربه به درب) توصیه نمی‌شود.

 

اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای

اپراتور-درب-اتوماتیک-شیشه-ای

اپراتور مهم‌ترین بخش درب اتوماتیک شیشه ای است که وظیفه آن کنترل حرکت درب‌ها است. اپراتور شامل قطعات مختلف مانند موتور الکتریکی، گیربکس، برد الکترونیکی، سنسورهای مادون قرمز و … است. این قطعات موجب باز و بسته شدن دربها می‌شوند. با تنظیم پارامترهای مختلف بر روی اپراتور می‌توان باز و بسته شدن درب شیشه ای را در حالت مختلف فراهم آورد.

موتور الکتریکی یکی از قطعات اصلی اپراتور است. موتورهای تک فاز در اپراتور های درب شیشه ای اتوماتیک استفاده می شوند، که معمولاً به صورت چپگرد یا راست‌گرد کار می‌کنند. توجه داشته باشید که یک موتور به تنهایی نمی‌تواند به طور همزمان دو لنگه در را باز و بسته کند و اگر قصد استفاده از اپراتور دو موتور استفاده نمائید.

برد الکترونیکی یا کنترلر مغز متفکر اپراتور درب اتوماتیک است. در صورت بروز مشکل در این برد، عملکرد درب دچار اختلال می‌شود. تمام دستورات عملیاتی اپراتور از برد صادر می شود. سرعت باز و بسته شدن، میزان باز ماندن درها، عملکرد سنسورها، کلیدها و … توسط برد الکترونیکی کنترل می شود. این برد قابل برنامه‌ریزی است و تنظیمات آن مطابق با خواسته مشتری، در زمان نصب توسط نصاب درب صورت می‌گیرد.

گیربکس یا جعبه دنده از قطعات مکانیکی بسیار مهم در اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای است که نیروی ایجاد شده توسط موتور را افزایش داده و از آن برای جابجایی لنگه‌های درب استفاده می‌کند.

چشمی یا سنسورهای مادون قرمز شامل دو قسمت گیرنده و فرستنده است. این سنسورهای حرکت جلوی در را تشخیص داده و موجب باز و بسته شدن درب شیشه ای می‌شوند. چشمی یا سنسور مادون قرمز قابل تنظیم است و می‌توان با توجه به نیاز و خواسته مشتری، آن را تنظیم کرد. برای آشنایی بیشتر به بخش چشمی درب اتوماتیک مراجعه کنید.

باتری جزو لوازم اصلی اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای نیست، اما استفاده از آن اهمیت زیادی دارد. در زمان قطع جریان برق شهری، درب اتوماتیک از کار می‌افتد. برای اینکه در این مواقع عملکرد درب دچار مشکل نشود، توصیه می‌کنیم حتماً از یک باتری برای تأمین برق اپراتور دز زمان قطعی برق استفاده نمائید. باتری در زمان اتصال برق شارژ شده و هنگام قطع جریان برق شهر، به صورت خودکار در مدار اپراتور قرار می‌گیرد و از توقف عملکرد آن جلوگیری می‌کنند. با اتصال مجدد برق، اتصال باتری به مدار قطع می‌شود.

علاوه بر این‌ها، قفل برقی، ریل، کاور، هنگرها، استوپر و کلید تعیین وضعیت از دیگر لوازمی هستند که در این گونه درب‌ها به کار می‌روند.

درب اتوماتیک شیشه ای چطور کار می‌کند؟

دربهای اتوماتیک شیشه‌ای معمولاً با برق 24 ولت کار می‌کنند. عملکرد درب این دربها به این صورت است که ابتدا برق شهری وارد منبع تغذیه در اپراتور شده و به برق 24 ولت تبدیل می‌شود. این انرژی الکتریکی وارد مدار اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای شده و درب در حالت آماده به کار قرار می‌گیرد. البته قبل از عملیاتی کردن درب، باید تنظیمات لازم برد الکترونیکی و چشمی (سنسورها) مطابق با نیاز مشتری انجام شود.
چشمی یا حسگرهایی که در بالای درب قرار دارند، حرکت افراد را تشخیص داده و به مدار فرمان ارسال می‌کنند. فرمان حرکت به موتور ارسال شده و نیروی حرکتی موتور توسط تسمه و جعبه دنده به دربها منتقل شده و درها به صورت خودکار باز می‌شوند.
علاوه بر سنسورها می‌توان از ریموت کنترل و دکمه یا پنل نصب شده در کنار درب نیز، برای باز و بسته کردن درب اتوماتیک استفاده کرد.

به طور کلی به سه روش می‌توان دربهای اتوماتیک را باز و بسته کرد:

 • باز و بسته شدن از طریق ریموت کنترل
 • باز و بسته شدن خودکار از طریق سنسورهای حرکتی نصب شده بر روی اپراتور درب
 • از طریق دکمه خروج (به صورت لمسی یا بدون تماس)

 

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

در حال حاضر مدل‌های مختلف و متنوعی از درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه با مهم‌ترین انواع درب شیشه ای اتوماتیک آشنا می‌شویم.

درب اتوماتیک شیشه ای کشویی یا اسلایدینگ (Sliding)

درب کشویی یکی از محبوب‌ترین انواع درب اتوماتیک شیشه ای است که به صورت کشویی یک طرفه و دو طرفه قابل استفاده است. بر اساس ورودی مورد نظر می‌توان لنگه‌های ثابت و متحرک این درب را نصب کرد. تقریباً در تمامی اماکن پرتردد مانند بیمارستان، بانک، پاساژها، ساختمان‌های اداری و … می‌توان از درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ استفاده کرد. درب اسلایدینگ شیشه ای نسبت به امکانات و مزایای فراوانی که دارد، دارای قیمت مناسبی نسبت به سایر مدل‌ها است.

با توجه به محل استفاده، کارکرد مورد انتظار و میزان بازشوندگی، درب شیشه ای کشویی در انواع مختلفی تولید و نصب می‌شود، که مهم‌ترین آنها عبارتند از :

 • درب چهار لت (دولنگه ثابت، دو لنگه متحرک)
 • درب دو لت متحرک
 • درب یک لت متحرک

درب-اتوماتیک-شیشه-ای-کشویی

درب اتوماتیک تلسکوپی

یکی از رایج‌ترین درب‌های اتوماتیک است که عملکرد سریع و آسانی دارد. در اماکن با تردد بالا می‌توان از این درب استفاده کرد، چرا که بازشوندگی زیادی دارد. نصب لنگه‌های ثابت و متحرکت این درب تلسکوپی نیز به شرایط ورود و خروج در محل مورد نظر بستگی دارد. درب شیشه ای تلسکوپی معمولاً از 2 تا 6 لت (لنگه) طراحی شده است. این لت‌ها در امتدا هم (در یک راستا) حرکت می‌کنند و پشت لت ثابت جمع می‌شوند. مهم‌ترین انواع درب تلسکوپی عبارتست از :

 • درب با 2 لت متحرک
 • درب با 4 لت متحرک
 • درب 3لت (یک لت ثابت، دو لت متحرک)
 • درب 6 لت (دو لت ثابت، چهار لت متحرک

درب-اتوماتیک-تلسکوپی

درب اتوماتیک شیشه ای منحنی (قوسی)

این درب بسیار شیک و زیبا است و استفاده از آن جلوه خاصی به ساختمان یا مکان مورد نظر می‌بخشد. به همین دلیل قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. درب اتوماتیک منحنی دارای دو لت متحرکت و دو لت ثابت است و عملکرد آن شبیه درب کشویی است. این درب با نام‌های دیگر مانند گرد، کرو، نیم دایره و قوسی نیز شناخته می‌شود. درب شیشه ای قوسی نسبت به درب های اتوماتیک خطی، 40 درصد فضای بیشتر نیاز دارد.

درب-اتوماتیک-شیشه-ای

درب اتوماتیک شیشه ای لولایی (سوئینگ)

درب اتوماتیک شیشه ای لولایی یا سوئینگ یکی از پرکاربردترین و زیباترین انواع دربهای اتوماتیک است که ظاهری شبیه دربهای لولایی قدیمی دارد. این درب برای مکان‌های با عرض ورودی کم طراحی شده است. درب شیشه ای سوئینگ به صورت تک لنگه و دو لنگه وجود دارد. در این نوع درب، به جای استفاده از ریل برای باز شدن درب، از یک اپراتور و بازو برای باز کردن درب به صورت لولایی استفاده می‌شود.

درب-شیشه-ای-سوئینگ

درب اتوماتیک گردان (چرخشی)

یکی از زیباترین انواع دربهای اتوماتیک است که یک ورودی شیک و با فضای مناسب برای افراد فراهم می‌سازد. درب گردان دارای 3 یا 4 لنگه یا باله است که بر روی یک شفت مرکزی نصب بوده و به دور یک محور عمودی در یک محفظه استوانه‌ای می‌چرخند. در اماکنی که اختلاف دمایی فضای داخل و بیرون زیاد است، توصیه می‌شود از این نوع درب اتوماتیک استفاده شود. جلوگیری از اتلاف انرژی، جلوگیری از ورود گرد و غبار و عدم تداخل نفرات در زمان ورود و خروج از مهم‌ترین مزایای درب اتوماتیک گردان است. مهم‌ترین انواع درب اتوماتیک شیشه ای گردان عبارتست از :

 • درب گردان 2 باله
 • درب گردان 3 باله
 • درب گردان 4 باله

درب-گردان

 

مزایای استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ای

 • جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی در تمام فصول
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار و ریزگردها به داخل محوطه
 • سهولت تردد و کاهش ترافیک انسانی در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد
 • رعایت بهداشت و کاهش انتقال ویروس به دلیل عدم نیاز به تماس دست با درب
 • افزایش امنیت به دلیل تجهیز درب به قفل الکتریکی

سوالات متداول

اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای چیست ؟

اپراتور مهم‌ترین بخش درب اتوماتیک ای است که موجب حرکت و باز و بسته شدن لنگه‌های درب می‌شود. این بخش شامل موتور ، جعبه دنده، برد الکترونیکی، چشمی یا سنسورهای مادون قرمز و … است.

شباهت و تفاوت درب اتوماتیک شیشه ای اسلایدینگ و تلسکوپی در چیست؟

شباهت : لت‌های هر دو درب به صورت کشویی حرکت و باز و بسته می‌شوند. تفاوت : لت‌های درب اتوماتیک اسلایدینگ در دو جهت مخالف حرکت می‌کنند. اما حرکت لت‌های درب تلسکوپی در یک راستا است.

چرا شیشه های درب اتوماتیک را معمولاً از نوع سکوریت انتخاب می‌کنند؟

1. مقاومت شیشه سکوریت در برابر ضربات، 7 برابر بیشتر از سایر شیشه‌هاست. 2. شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن به صورت پودر درآمده و تیز و برنده نیست. 3. این نوع شیشه، مقاومت زیادی در برابر حرات و گرمای زیاد (تا 300 درجه سانتی‌گراد)دارد.

2 دیدگاه

 1. سایز و اندازه درب می تونه تاثیری روی قیمت درب اتوماتیک شیشه ای د اشته باشه یا تمام سایزها یک قیمتند ؟

  1. سلام
   بله برای سایزهای متفاوت مقدار شیشه و پروفیل مصرفی فرق میکنه و بالطبع در قیمت درب هم تاثیر گذاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا